Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGündemGAZİANTEP’İN 50 YILLIK SU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

GAZİANTEP’İN 50 YILLIK SU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Gaziantep’in 50 yıllık su sorununu çözmek için “Düzbağ Projesi” hayata geçirildi. Barajın su almasından itibaren boruları daha önceden döşeyerek 2018 veya 2019 yılları başlarında suyun Gaziantep’e getirilmesi planlanıyor.

Merkezin yanı sıra ilçe ve köylerde de çalışmalarını sürdüren GASKİ, bu kapsamda Nurdağı ilçesine “İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” kurdu.

Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynakları çalışmaları kapsamında Hidroelektrik Santrali (HES) projesini hayata geçiren GASKİ, merkez Atıksu Arıtma Tesisinin çıkışına proje tutarı 2 milyon 150 bin TL olan Hidroelektrik Santrali Arşimet Burgulu Türbin sistemi kuruyor. Bu sistem atıksu arıtma tesisinde arıtılan su ile elektrik enerjisi üretecek ve tesisin elektrik ihtiyacı buradan karşılanacak.

Öte yandan GASKİ, yüksek olan su maliyetlerini aşağı çekmek ve enerji miktarını azaltmak için Güneş Enerjisi Santrali’ni(GES) kurdu. 4 bin adet polikristal panel kullanılan projede, sistemin yıllık toplam 1 milyon 750 bin kilowatt enerji üreteceği hesaplandı.

Bu arada merkezin yanı sıra ilçe ve köylerde de çalışmalarını sürdüren GASKİ, yeni mahalle olan yerleşim birimlerinin içme ile yağmur suyu ve kanalizasyon alt yapıları ile su depolarını yapıyor.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar