Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaKültür SanatGaziantep mutfağın Nobel'ini aldı

Gaziantep mutfağın Nobel’ini aldı

UNESCO, Gaziantep’i gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, “Gaziantep mutfağı BM’ye damgasını vurmuştur” dedi.


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Gaziantep’i gastronomi dalında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na aldı. Böylece Gaziantep mutfağının önemi dünya çapında tescillendi. Haberin duyulmasının ardından kentte büyük coşku yaşandı. Ödülün kazanılmasında yoğun çabaları olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise başarıyı, “Gaziantep, kendi dalının Nobel’ini aldı. Artık Gaziantep mutfağı dünyanın en önemli mutfaklarından bir tanesi” sözleriyle değerlendirdi.

“BM’ye damgamızı vurduk”
Gazi Muhtarpaşa Bulvarı’nda düzenlenen karnavala katılan Başkan Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada çeşitliliği ve lezzetiyle Gaziantep mutfağının dünyanın başkenti olduğunu söyledi. UNESCO’dan alınan tescilin hayırlı olmasını dileyen Fatma Şahin şöyle devam etti: “Odalarımızla yıllardır yaptığımız bir çalışmaydı. Kendi içerisinde mutfaklar yarıştı, büyük bir rekabet vardı. Burada yarışı Gaziantep birincilikle tamamladı ve hak ettiği tescili aldı. Dün Aziz Sancar, Nobel’de nasıl Türkiye’yi temsil ettiyse bugün de Gaziantep mutfağı Birleşmiş Milletler’e damgasını vurmuştur.”

gaziantep mutfağı - Kopya

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar