Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGündemGAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CORONA’YA KARŞI MÜCADELEDE İLKLERLE ÖN PLANA ÇIKAN YEREL YÖNETİM...

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CORONA’YA KARŞI MÜCADELEDE İLKLERLE ÖN PLANA ÇIKAN YEREL YÖNETİM OLDU

 

 

 

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde çıkan ve Dünya’ya yayılan Corona Virüsü (Covid-19) Salgını’na karşı verilen ulusal mücadelede alınan önlemlerle tam bir gönül seferberliği yürüttü. Büyükşehir, Türkiye’de ilk Corona vakası görülmesiyle teyakkuz geçerek çalışmalarını hızlandırdı.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in öncülüğünde Gazi şehir, Corona Virüsü Salgını’na karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürdü. Büyükşehirin bütün ekipleri, kısa sürede özellikle Avrupa’da yayılan virüse karşı daha güçlü tedbirler alarak salgın tehdidinin en aza indirilmesini amaçladı, salgınla mücadelede “Koruyucu-Önleyici Tedbirler” kapsamında denetimleri ve çalışmaları sıklaştırdı. 2 ayaklı mücadelede yayınlanan genelgeler doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, hem dezenfekte ve temizlik çalışmalarını yürüttü, hem de sosyal desteklerle vatandaşa hizmet götürmeye devam etti.

 

 

TÜRKİYE’DE İLK DEFA BİR YEREL YÖNETİM MASKE ÜRETİMİNE BAŞLADI

 

Corona Virüs Salgını’na karşı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (GASMEK), en çok ihtiyaç duyulan maske üretti. GASMEK, 21 usta öğretici ve 8 biçki dikiş kursiyeriyle maske üretimine başladı. Kurs merkezinde Sağlık Bakanlığı standartlarına uygun günlük 15 bin maske üretildi. Üretilen 839 bin 690 adet maske, halka ücretsiz olarak dağıtılırken, Corona Salgını’na karşı sahada çalışan Büyükşehir Belediyesi personellerine ve kamu kuruluşlarına temin edildi.

GAZİANTEP MODELİ İLE 15 GÜNDE 15 MİLYON MASKE

 

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliği (GAİB) ve NAKSAN Plastik, 15 günde 15 milyon maske üretti. “Gaziantep Modeli” ile yürütülen çalışmada GAİB 15 milyon maske üretimini karşılayacak kumaş temin etti, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği lojistik destek sağladı, ücretini vermek şartıyla izinli olarak maske üreten firmalarla ve GASMEK kurslarıyla işçiliği temin etti. Üretilen maskenin dağıtımını ise Veda Sosyal Destek Grupları tarafından yapıldı. NAKSAN Plastik ise ambalaj ve koli teminini üstlendi.

 

 

BÜYÜKŞEHİR ŞEHRİN GİRİŞ ÇIKIŞLARINA ATEŞ ÖLÇER İLE ÖLÇÜM YAPIYOR

 

Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği’yle yaptığı ortak çalışma neticesinde şehrin giriş ve çıkışlarında temin ettiği ateş ölçerlerle vatandaşların muayenesine başlandı. Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü tarafından şehrin giriş ve çıkışlarında belirlenen polis noktalarının yanında Büyükşehir tarafından kurulan sağlık stantlarıyla salgınının şehir dışından gelişi engelleniyor. Böylelikle risk grubunda yer alan ziyaretçiler, doktor gözetiminde tutularak tedavisi altına alınacak şehre girişi kısıtlanacak. Öte yandan şehrin üretim damarı olan Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) giriş çıkışlarında ateş ölçüm merkezi kuruldu.

 

CORONAYA KARŞI OTOBÜS VE TRAMVAYLARA “SOSYAL MESAFE ŞERİDİ”

 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede değinilen “toplu taşımalarda araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olması” gerektiğinin belirtilmesinden sonra Büyükşehir Türkiye’de ilk niteliğinde uygulama başlattı. Tramvay ve bünyesinde bulundurduğu otobüsler başta olmak üzere bütün toplu taşıma araçlarına yönelik “Sosyal Mesafe Şeritleri” çekildi. Corona Virüsü’nün bulaşıcılığını engellemek için önemli bir tedbir olan sosyal mesafenin korunması için yapılan çalışma, toplu taşımalarda koruyucu bir ulaşım sağladı. Şehirde bulunan mavi ve sarı özel halk otobüslerine yönelik şerit çalışmaları tamamlanmasıyla beraber şehirdeki bütün toplu taşımalarda şerit uygulaması hayat buldu.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gündelik dezenfektan çalışmalarının yanı sıra her tramvay durağına el dezenfektanı yerleştirdi. Yolcular tramvaya binerken ve inerken duraklarda bulunan dezenfektanlarla el hijyenini sağlayabilecek.

 

BÜTÜN TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ TEMİZLİĞİ BÜYÜKŞEHİRE EMANET

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehirdeki bütün toplu taşıma araçlarının temizlik çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda rutin olarak bünyesindeki tramvay ve otobüslerin günlük dezenfekte işlemlerine 665 adet sarı ve mavi özel halk otobüslerini kattı. Ayrıca bir ilk olarak şehirdeki bütün taksi durakları ve taksilerin temizliğini de üstlenirken işçi servislerinin de her gün 6 saat süren yoğun bir çalışmayla araç içlerinin dezenfektesini insan sağlığını zarar vermeyen Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) onaylı ürünlerle yaptı.

 

TÜRKİYE’DE İLK DEFA BİR BELEDİYE VİRÜSE KARŞI YEŞİL SABUN VE ÇAMAŞIR SUYU DAĞITTI

 

Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde özellikle kenar mahalle ve köylerde 460 bin adet Gaziantep’e özgü yeşil sabun ve 121 bin litre çamaşır suyu dağıtımı yaptı. Öte yandan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge gereğince Corona Virüsü önlemleri kapsamında kapatılma kararı alınan belediye ve belediyeye bağlı çalışan şirketlerin işletme sahiplerinden geçici bir süreliğine kira alınmayacağını açıklayan ilk belediye başkanlarından biri oldu.

 

Hijyen tedbirleri kapsamında yürütülen çalışmalara sokak hayvanları da dahil edilerek farkındalık oluşturuldu, kentin 140 noktasında yer alan hayvan besleme noktalarında ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları yapıldı, vitamin destekli yemlerin dağıtımı sıklaştırıldı.

 

 

ÇOCUKLARA 300 BİN KİTAP!

 

Sağlık Bakanlığı’nın salgın döneminde evde kalınması çağrısı üzerine, öncelikle okulları tatil olan çocukların evde boş zamanlarını değerlendirmesi için yeni çalışmalar üretildi. Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 300 bin adet yüz temel eseri ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine dağıtımı yapıldı. Okul öncesi çocuklar içinse boyama kitabı ve puzzle temin edildi. Büyükleri de unutmayan Büyükşehir, “Spor Kenti Gaziantep” çerçevesinde her eve satranç takımı vererek ailece spor yapılmasını hedefledi.

 

KİMSESİZ YAŞLILAR İÇİN SICAK YEMEK DAĞITIMI YAPILIYOR

 

Başkan Fatma Şahin, zor günlerde yaşlıları da unutmadı. Büyükşehir, İçişleri Bakanlığı’nın 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı genelgesi sonrası harekete geçti. Gelen talep doğrultusunda, yasak yüzünden alışverişe çıkamayan yaşlılara büyükşehir, günde bin 500 haneye sıcak yemek ve ekmek dağıtımına başladı. Durumu olmayan yaşlılara da 1 ay yetecek kuru gıda yardımı sağladı.

Corona döneminde durumu olmayan ve iş yeri kapanan vatandaşlara Büyükşehir Belediyesi Vefa Sosyal Destek ekipleri aracılığıyla 100 bin adet gıda paketi yardımı yaptı. Süreçte aylık gıda kartı sayısı 5 bine çıkartıldı.

 

250 KİŞİLİK DEZENFEKTE EKİBİ!

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi salgına karşı kentte hijyen alarmı verdi. 250 kişinin yer aldığı 25 ekiple belediyede bulunan hizmet binalarının temizliği haricinde, kalabalık meydanlarda, ana caddelerde, banka ATM’leri ile şehirde bulunan 2570 kadın erkek kuaföründe düzenli aralıklarla temizlik ve dezenfekte çalışması başlattı. Büyükşehir Belediyesince halkın en çok ziyaret ettiği noktalar arasında ilk sırada bulunan eczanelere yönelik ilaçlama ve dezenfekte çalışması yapılarak örnek bir belediyecilik anlayışı sergilendi. Kent genelinde halka yoğun hizmet veren 517 eczanede alışveriş esnasında herhangi bir enfeksiyona maruz kalınmaması için yeni bir çalışma organize edilerek dezenfekte edildi. Ayrıca 105 adet aile sağlığı merkezi, 227 adet şehirde bulunana kamu binaları, 75 adet vakalı ev, 6 adet Kur’an Kursu ve 102 adet sürücü kursu dezenfekte programına alındı.

 

Ekipler, kentte insan yoğunluğunun fazla olduğu; ana caddeler, parklar, meydanlar ve boş arsaların temizliğine ise ara vermeden devam etti.

 

BELEDİYE BİNALARI DÜZENLİ OLARAK DEZENFEKTE EDİLİYOR

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bütün binalarda personelin ve vatandaşın sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmasının önüne geçmek amacıyla dezenfekte çalışmaları sıklaştırıldı.  Turistlerin ve vatandaşların uğrak merkezleri arasında bulunan Zeugma Müzesi, Zeugma Kafe Mağaza, Zeugma Sinevizyon, Gaziantep Sanat Merkezi ve Mutlu Kafe’de temizlik çalışmalarına öncelik verilirken, Türkiye’de engellerin tedavi merkezi olarak büyük önem atfedilen Engelsiz Yaşam Merkezi ve merkeze bağlı servis araçlarının dezenfekte çalışmaları da düzenli olarak yapılıyor. “Akıllı Eko Kent” projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalarıyla dikkat çeken Gaziantep Ekolojik Bina’nın hijyen temizliğini ön plana çıkarmak ve bu doğrultuda ziyaretçilerin sağlığını güvence altına almak için de başlatılan dezenfekte mesaisi sürdürülüyor. Ayrıca salgının şehre sirayet etmesini engellemek hedefinden hareketle kentte bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’ne (GASMEK) bağlı kurumlar, Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) merkezi ve ilçelerdeki bütün binalarında, çocuk kütüphanelerinde ve kitap kafelerde planlı olarak ekiplerce hijyen işlemleri gerçekleştiriliyor.

ZABITA DENETİMLERİNİ SIKLAŞTIRDI

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Corona Virüs’e karşı mücadele kapsamında enfeksiyonun şehre yayılmasını engellemek amacıyla başta 65 yaş ve üstü vatandaşların evlerinde vakit geçirmesi, şehrin muhtelif yerlerinde bulunan bankların kaldırılması ve sosyal mesafenin korunması çerçevesinde mesire alanlarına yönelik geniş çaplı bir denetim başlattı. Gıda sektörü başta olmak üzere zabıta ekipleri 5 bin 571 işletmede denetim sağladı.

 

112 ACİL AMBULANSLARININ HİJYENİ BÜYÜKŞEHİRE EMANET

 

Büyükşehir Belediyesi, dezenfekte sahasına salgına karşı mücadelede fedakarca çalışan 112 Acil ambulanslarınıda ekledi. Sürekli teyakkuzda bulunan ambulansların üzerinden bir nebzede olsa yükü alacak olan çalışma, büyük bir dikkatle sürdürülüyor. Günde 80 ambulans, kurulan istasyonda her gün en ince ayrıntısına kadar dezenfekte edildi. Hijyen çalışmasıyla, sağlık personellerinin virüse karşı korunması hedefleniyor.

 

İlaçlamalarda ise insan sağlığına zarar vermeyen Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) onaylı ürünler kullanılıyor. Şehirdeki hastanelerle ortak yürütülen çalışma, salgın tehdidi ortadan kalkana kadar devam edecek.

TEKNOLOJİK ALTYAPI YENİDEN DÜZENLENDİ

 

Hem vatandaşların hem de belediye personellerinin yaşamını kolaylaştırarak enfekte olma riskini önleyecek Online Erişim ve Uzaktan Eğitim Eylem Planı; Online Erişim E-Belediye Hizmetleri, Online Erişim E-Devlet Hizmetleri, Uzaktan Çalışan Personelin Kontrolü, Yeni Yapılacak Online Erişim Hizmetleri ve Engelsiz Erişim Uygulaması başlıkları altında ele alındı ve hizmetin nasıl kullanılacağına dair teknik bilgiler verildi.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sitesi https://www.gaziantep.bel.tr aracılığıyla Online Erişim E-Belediye Hizmetleri çatısı altında vatandaşlar için dilek, istek ve şikayetler için ALO 153 Çağrı Hattı, Whatsapp Hattı, WEB sitesi, Sosyal Medya hesaplarının aktif durumda olduğu ve bütün verilerin GİKOM’da toplanarak ilgili birimlere yönlendirildiği aktarıldı. Personeller içinse uzaktan erişim seçeneklerinin VPN, AnyDesk programı ile açıldığı ifade edildi. Bunun yanı sıra Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (GASKİ) Ödeme Yapma, Endeks Yükleme, Şikayet ve Başvuru paneli ile GAZİ ULAŞ tarafından online olarak; Para Yükleme, Kart İşlemleri, Kiosklar hizmetinin halihazırda devam ettiği bildirildi.

 

Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sitesinde; İlan, reklam ve beyan oluşturma işlemi, mükelleflerin borç bilgilerini sorgulama ve ödedikleri meblağlar konusunda bilgi edinebilme hizmeti, satın alma taleplerine firmalar ve şahıs şirketlerinin teklif verme özelliği, İş yeri açma ve ulusal günlerde çalışma ruhsatı almak için dosya numarası, sicil numarası, TC kimlik numarası veya vergi numarasıyla sorgulama talebi, imar ruhsat sorgulamasının TC kimlik numarası, vergi numarası veya takip numarası ile yapılabileceği dile getirildi.

 

Öte yandan Yeni Yapılacak Online Erişim E-Belediye Hizmetleri kapsamında ise ziyaretçiler, https://my.matterport.com/show/?m=1rzxeY8MsBE adresinde Yesemek Açık Hava Müzesi’ni online gezilebilecek. Mevcut internet hızı artırılarak hızlı erişim sağlanabilecek. Uzaktan Çalışan Personelin Kontrolü için TelsizNet ile personelin cep telefonu şebekeleri üzerinden telsiz haberleşmesi yapabilecek. Ayrıca Engelsiz Yaşam Uygulaması ile engelli bireylere görüntülü hizmet verilecek. Online Erişim E-Devlet Hizmeti ile de Tahakkuk Bilgileri, Beyan Bilgileri, Tahsilat Bilgileri ve Sicil Bilgileri sorgulanabilecek.

 

Yeni işleme alınan GASMEK Uzaktan Eğitim Sistemini, mücadele kapsamında fırsat eşitliği yaratabilmek adına Büyükşehir, her öğrencinin kullanımına açtı.

Büyükşehir Belediyesi, “EvdeKal” çağrısı sonrası birimleriyle sosyal medya üzerinden vatandaşların evde spor yapabilmesi, yemek vb. kursları takip edebilmesi için örnek videolar hazırlayarak, sosyal medya üzerinden yayınlarına devam ediyor.

 

 

BÜYÜKŞEHİR, CORONA VİRÜS’LE MÜCADELEDE SOKAK HAYVANLARINI UNUTMADI

 

Bölgesel bir hastalık olmaktan çıkarak küresel bir tehdit haline dönüşen salgına yönelik tedbirler artırılırken Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarını unutmayarak şehirde 20’si büyük alanlarda, 120’si parklarda olmak üzere 140 bölgede bulunan beslenme noktasında sivil toplum kuruluşları ve hayvansever dernekleri ile birlikte hareket ederek hem dezenfekte ve ilaçlama hem de yem dağıtma çalışmalarına yoğunluk kazandırdı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar