Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaDünyaFransa kadınların etek boyuna taktı

Fransa kadınların etek boyuna taktı

Başörtüsü yasakları konusunda uzun süredir katı bir tutum sergileyen Fransa’da 15 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Sarah’nın “uzun etek” giydiği için okula alınmaması ülkedeki islamofobi derneklerinin tepkisine neden oldu.

AA muhabirine konuşan İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdallah Zekri, siyah uzun eteğin nasıl dini bir simge olarak algılandığını anlayamadığını söyledi.

Zekri, “Bir genç kız uzun siyah etek giydi diye okula alınmıyor ve gerekçe olarak eteğin dini simge olduğu söyleniyor. Böyle birşey mümkün olabilir mi? Fransa’da bir öğrenci şort giyip okula gidiyor da neden uzun etekle gidemesin? Bunun herhangi bir dinle nasıl bağlantısı olabilir? Burada mesele laiklik değil ötekine tahammül edememe. Artık Fransa’da önüne geçilmez bir İslam histerisi başladı.” şeklinde konuştu.

“Acaba Hollande, Michelle Obama’yı etek boyu yüzünden evine yollar mı?”

Reims kentinde, 15 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Sarah, uzun siyah etek giydiği için okuldan evine yollanmış ve ardından ailesine bir mektup gönderilmişti. Mektupta, “kızınızın kıyafetlerine dikkat edin yoksa okula alınmayacak” ifadeleri yer alırken, Sarah’nın siyah etek giyerek üzerinde “dini bir sembol taşıdığı ve laiklik ilkesini ihlal ettiği” öne sürülmüştü.

Olayın üzerine sosyal paylaşım sitesi Twitter’da “JePorteMaJupeCommeJeVeux” (eteğimi istediğim şekilde giyerim) etiketi başlatıldı. 

Yaklaşık 50 bin kez paylaşılan ve toplamda 13 milyon kullanıcıya ulaşan etikette uzun etek giyen ünlü isimlerin fotoğrafları paylaşılarak “Fransa’da böyle okula gidemezsin” tweetleri atıldı. 

Bazı kullanıcılar, ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın uzun etek giymiş fotoğrafını paylaşarak, “Acaba Hollande, Michelle Obama’yı  etek boyu yüzünden evine yollar mı?” ifadelerini kullanırken, bazı kullanıcılar ise Disney karakterleri prenseslerin de uzunetek giydiğine dikkat çekti.

“AB gerekirse soruşturma başlatabilir”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Natasha Bertaud, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada AB’nin Fransa makamlarına güvendiğini, mesele ile ilgileneceklerini düşündüğünü dile getirdi. Bertaud, AB’nin “gerekirse ve talep olursa soruşturma başlatabileceğini” söyledi. 

“1968’de düzen erkekler için uzun saça karşıydı bugün ise kızlar için uzun eteğe”

Fransa’da skandal yolsuzluk haberlerini çıkarmasıyla bilinen Mediapart haber sitesinin kurucusu gazeteci yazar Edwy Plenel ise yasağı eleştirerek “1968’de düzen erkekler için uzun saça karşıydı bugün ise kızlar için uzun eteğe karşı” ifadelerini kullandı. 

Yasaklar islamofobiyi arttırdı

CCIF yetkilileri, 2004’teki başörtüsü yasağından sonra ülkede Müslümanlara yönelik saldırıların attığını bildiriyor.

Örgütün 2014 raporuna göre, 2014’te önceki yıla göre yüzde 10 artışla 764 İslam karşıtı saldırı yaşandı. Geçen yılki 764 saldırının 22’si bireylere fiziksel, 586’sı ayırımcılık, 25’i de dini mekanlara ve kurumlara saldırı olarak rapor edildi. 

İslamofobik saldırıların ilk sıradaki kurbanı yine kadınlar oldu. Geçen yıl saldırıya uğrayanların yüzde 81,5’i kadın, yüzde 18,5’i ise erkekti. 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar