Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaDünyaFilistin’de 3’üncü intifada başladı

Filistin’de 3’üncü intifada başladı

İsrail’in Kudüs ve genel olarak Filistin’deki Müslümanlar üzerinde baskıyı artırdığına dikkat çeken Leyl, İsrail’in asıl amacının Mescid-i Aksa’yı yıkmak olduğunu söyledi. Leyl, “İsrail, Mescid-i Aksa’yı yıkıp iddia ettikleri Süleyman mabedini çıkartmak istiyor. Biz de diyoruz ki, Mescid-i Aksa’nın tamamı bizim. İsrail askerleri hergün Mescid-i Aksa’ya geliyor ve namaz kılan gençlerimize vuruyorlar. Biz de buna karşılık veriyoruz” dedi. Öte yandan Mescid-i Aksa’ya yönelik işgalci İsrail’in engellemelerine Müslümanları tepkisiz kalmakla suçlayan Leyl, “Gazze savaşında tüm Müslümanlar harekete geçmişti ama bunu Mescid-i Aksa’nın işgalinde göremiyoruz. Müslümanların asıl bunun için harekete geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

İNTİFADAYA GELMEK İSTEYENLER ENGELLENİYOR

Üçüncü intifadanın başladığını söyleyen Leyl, ortak hedefin Mescid-i Aksa’yı korumak olduğuna dikkat çekti. Leyl şunları söyledi: “Üçüncü intifada başladı. İsrail, Mescid-i Aksa’yı korumak için gelecek Müslümanlardan korkuyor. Bunun için de Mısır ve Ürdün sınırlarından girişleri zorlaştırıyorlar. Dolayısıyla diğer ülkelerden intifadaya katılmak için gelecek Müslümanlar Kudüs’e giremediğinden bu intifada da en fazla Filistinliler yer alacak.”

“BM’YE GÜVENMİYORUZ”

BM’nin Filistin’i tanımasını ‘iyi niyet’ olarak görmediklerini söyleyen Leyl, “BM’nin Filistin’i tanımasını çok fazla umursamıyoruz. O kadar Filistinli öldürüldü ama BM hiçbir şey yapmadı. Namaz kılanları dövdüler, şehrin elektriklerini kestiler bunun hesabını sormadılar. Biz de bu ve daha birçok sebepten dolayı BM’ye güvenmiyoruz, inanmıyoruz” şeklinde konuştu.

“İSRAİL’LE DİPLOMATİK VE TİCARİ İLİŞKİLER KESİLMELİ”

İsrail’in 10 Türk vatandaşını şehit ettiği Mavi Mamara saldırısıyla ilgili Türkiye’nin İsrail’e yaptırım uygulaması gerektiğini ifade eden Leyl, “İsrail’le diplomatik ve ticari ilişkileri kesmek lazım” dedi.

İSRAİL, ERBAKAN HOCADAN ÇEKİNİYORDU

Erbakan hocanın Filistin davasın sahip çıkan bir lider olduğunu söyleyen Leyl, “Hükümetler bile Filistin davası için birşey yapamaz iken Erbakan hoca Filistin’e sahip çıkıyordu. O hayatta iken İsrail, bu kadar cüretkar davranamıyordu. Biz Filistinliler Erbakan hocayı çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar