Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaDünyaFilipinler'de polis failleri davası

Filipinler’de polis failleri davası

Filipinler hükümeti, 25 Ocak’ta ülkenin güneyindeki Mindanao adasında bulunan Maguindanao bölgesine düzenlenen operasyonda Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) ve Bangsamoro İslami Özgürlük Savaşçıları (BİÖS) ile polis arasında çıkan çatışma sonucu 35 polisin hayatını kaybetmesiyle ilgili MILF ve BİÖS üyesi 90 kişiye dava açacak.

Filipinler Adalet Bakanı Leila de Lima, düzenlediği basın toplantısında, operasyonda hayatını kaybeden 44 polisten 35’inin ölümünden sorumlu tuttukları MILF ve BİÖS üyesi 90 kişiyi mahkemeye vereceklerini söyledi.

Bakan De Lima, Adalet Bakanlığı tarafından oluşturan özel bir soruşturma ekibinin yazdığı 224 sayfalık resmi raporda yer verilen suçlamaların üçüncü kişilerin tanıklığına dayandığını ve sadece kuşatmada  öldürülen 35 özel harekat polisi için yapılacağını belirtti.

Lima, dokuz polisin başka bir yerdeki ölümüyle ilgili olarak soruşturma ekibine iki ay mühlet verildiğini kaydetti.

Filipinler ordusu,  Mindanao’ya Ebu Seyyaf örgütüne yönelik  25 Ocak’ta operasyon düzenlemişti. Operasyon sırasında çıkan çatışmada Özel Harekat Güçleri mensubu 44 komando öldürülmüştü. Ordu, bu çatışmanın sorumlusu olarak gösterdiği BİÖS’ye karşı da 21 Şubat’ta operasyon başlatmıştı.

Filipinler’de yaklaşık 40 yıl süren Müslümanların  b ağımsızlık hareketini bastırmak için çıkan çatışmalrda çoğunluğu müslümalardan 120 bin kişi hayatını kaybetmişti. Çatışmalrın ardından  27 Mart 2014’te Müslümanların çoğunlukta olduğu Mindanao’ya özerklik veren Bangsamoro Barış Anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmanın imzalanmasıyla, bölgeye kalıcı barış getirmesi öngörülen Bangsamoro Temel Yasası’nın nihai taslağı geçen yıl eylülde Filipinler Kongresi’ne sunulmuştu.

Moro islami harketinden ayrı olarak ortay cıkan BILF ( Bangsamoro İslami Kurtuluş Cephesş) 2008 yılında  Umbra Kato’  tarafından kurulmuştu.BILF, Filipinler hükümeti ile barış anlaşması imzalayan MILF’den ayrı hareket ediyor ve barış sürecini baltalayan faaliyetlerde bulunuyor.

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar