Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaDünyaElon Musk'tan Çarpıcı İtiraf

Elon Musk’tan Çarpıcı İtiraf

Elon Musk, en büyük endişelerinden biri olmasına rağmen geceleri uyumasına yardımcı olması için medeniyetin çöküşüyle ilgili yayınları dinlediğini itiraf etti.

Milyarder Tesla patronu Los Angeles’ta düzenlenen Milken Küresel Konferansı’nda “Uykuya dalmak için medeniyetlerin çöküşüyle ilgili podcast’ler dinliyorum” dedi.

Musk’a geceleri kendisini neyin uyutmadığı sorulduğunda, “Medeniyet riski taşıyan her şey” yanıtını verdi. Buna düşen doğum oranları ve “Amerika’da ya da başka bir yerde demokrasinin temellerini sarsan her şey” ve “bizi liyakate dayalı bir sistemden uzaklaştıran her şey” de dahil.

Güney Afrika doğumlu girişimci, yapay zeka, azalan doğum oranları ya da “tek bir dünya hükümetinin” medeniyetin çöküşüne yol açabileceği teorisini uzun zamandır dile getirdiğini söyledi.

Bunun dijital zekanın biyolojik beyinlerin yerini alması olabileceğini söyleyen Musk, medeniyetin ayakta kalabilmesi için insanların önemsiz hale gelmemek adına makinelerle birleşmek zorunda kalacağını da ifade etti.

2017’de Dubai’de düzenlenen bir zirvede “Zaman içinde biyolojik zeka ile dijital zekanın daha yakın bir şekilde birleştiğini göreceğimizi düşünüyorum. Bu daha çok bant genişliğiyle, beyninizle dijital versiyonunuz arasındaki bağlantının hızıyla, özellikle de çıktılarla ilgili” diye konuşmuştu.

Bilgisayarların “saniyede bir trilyon bit” ile iletişim kurabildiğini, insanların ise bir mobil cihazda yazarken saniyede sadece 10 bit civarında iletişim kurabildiğini de belirtti.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar