Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGündemDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Ermenistan aklını başına alsın!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Ermenistan aklını başına alsın!

 Ermenistan’ın, sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine yönelik saldırısına ilişkin konuşan Çavuşoğlu, “Elbette Azerbaycan ordusu gereğini yaptı ve bu saldırıları püskürttü. Buradan şunu görüyoruz, Ermenistan özellikle işgal ettiği topraklarda çatışma alanları oluşturarak dikkati başka yerlere çekmek istiyor” diye konuştu.

Çavuşoğlu, bugüne kadar Ermenistan’ın hiçbir çözüme yanaşmadığını vurgulayarak, “Ermenistan’ın yaptığı kabul edilemez. Aklını başına toplasın. Azerbaycan yalnız değildir. Biz Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti olarak tüm imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanındayız.” dedi.

Türkiye’nin, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün korunması için elinden gelen her desteği vereceğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Azerbaycan işgal edilmiş topraklar ve Karabağ konusunda hangi çözümü tercih ediyorsa biz Azerbaycan’ın yanında olacağız.” ifadesini kullandı.

AYASOFYA’NIN AÇILMASI HUKUKEN YERİNDEDİR

Son günlerde tüm Dünyanın gündemine oturan Ayasofya Camisinin yeniden cami olarak ibadete açılması konusunda ise: Ayasofya’nın ibadete açılmasının hukuken yerinde bir karar olmuştur. Ayasofya’nın, 1453’te İstanbul fethedildikten sonra Türk milletine ait oldu ve cami olarak vakfedilmiştir. diyen Çavuşoğlu, “Ayasofya Camii, 1462’de cami olarak vakfedilmiştir ve cami olarak kullanılmalıdır.

Bu konuda ‘açılmalıydı, açılmamalıydı, açılmasa daha iyi olurdu’ diye görüş belirten olabilir. Herkesin görüşüne katılmasak da saygı duyarız. Ama Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahale edici şekilde yapılan yorumları da şiddetle reddediyoruz.” diye konuştu.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar