Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGündemCumhuriyet'in 92'nci yılı kutlandı

Cumhuriyet’in 92’nci yılı kutlandı

Cumhuriyetin kuruluşunun 92’nci yıl dönümü yurt genelinde düzenlenen törenlerle kutlandı. Ankara’daki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Anıtkabir ziyaretiyle başladı. Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen kutlamalara devletin zirvesi tam kadro katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile üstü açık klasik araçtan tören birliklerini denetledi, vatandaşlar ve öğrencileri selamlayarak bayramlarını kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve üst düzey devlet erkanı Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılıyor. 29 Ekim törenleri bu yıl ilkleri yaşıyor, sivilleşen törenlerde tanklar yürümeyecek.

Cumhuriyetin ilanının 92. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen kutlamalara devletin zirvesi tam kadro katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile üstü açık klasik araçtan tören birliklerini denetledi, vatandaşlar ve öğrencileri selamlayarak bayramlarını kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra protokolde yer alanlarla tek tek tokalaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Atlı Tören Kıtası ve Cumhurbaşkanlığı Motosikletli Timi eşliğinde tören birlikleri eşlik etti.

Geçit törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Tuğrul Türkeş, Yalçın Akdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Bakanlar Kurulu’nun bazı üyeleri, yüksek yargı mensupları, kuvvet komutanları, yabancı misyon şefleri ile Ankara Garnizonu’nda görevli subay ve astsubaylar katıldı.

ERDOĞAN: MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARMAK İÇİN 92 YILDIR MÜCADELE EDİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şartlar ne olursa olsun, tarihe geçen bir istiklal mücadelesiyle kurduğumuz, cumhuriyetle taçlandırdığımız devletimize yönelik her türlü tehdidin üstesinden gelecek güce, imkana ve kararlılığa sahibiz” dedi.

Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı törenlerinde, Cumhuriyetin 92. yıl dönümünün hep birlikte sevinç, gurur ve coşkuyla yaşandığını belirterek, “Millet olarak gerçekten çok zor şartlarda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için 92 yıldır mücadele ediyoruz. Türkiye’yi bölgesinin ve dünyanın en önemli ülkelerinden, yükselen yıldızlarından biri haline getirdik. Bugün ülkemiz hamdolsun tüm mazlumların, mağdurların ümidi haline geldi” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar