Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaDünyaCumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimiyle esirler takas edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimiyle esirler takas edildi

RUSYA VE UKRAYNA LİDERLERİ ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’ta başlayan savaş hız kesmeden devam ederken, Putin’in kısmi askeri seferberlik ilan etmesinin ardından dün gece saatlerinde Türkiye’de sürpriz bir şekilde esir takası gerçekleşti. 10’u yabancı 200 savaş esiri takas edilirken, Ukrayna lideri Zelensky, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arabuluculuk çabaları nedeniyle teşekkür etti.

Rusya ile Ukrayna hiç beklenmedik bir şekilde 10’u yabancı 200 savaş esirinin takasını gerçekleştirdi. Hakkında idam kararı çıkan İki İngiliz ve bir Faslının da olduğu esir takasında 3 İngiliz daha, iki ABD’li bir Hırvat ve bir İsveçli de serbest bırakıldı.

Putin’in dün sabah saatlerinde kısmi seferberlik ilan etmesinden saatler sonra gelen esir takasının zamanlaması ve boyutu uluslararası kamuoyunda büyük şaşkınlık yaratırken, Türkiye’nin arabuluculuk çabaları sonucunda bu neticeye erişildiği de kaydedildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın yardımıyla esir takasının gerçekleştiğini açıklarken bir süredir bu konunun gündemde olduğunu ve gergingörüşmelerin yaşandığını söyledi. Anlaşma kapsamında çoğu Mariupol’ün düşmesiyle esir düşen 215 Ukraynalının serbest kalacağı da açıklandı.

Bunun karşılığında ise Ukrayna, 55 Rus vatandaşını ve Moskova yanlısı Ukraynalılarla birlikte Viktor Medvedçuk’u iade etme kararı aldı. Sözcü’nün haberine göre Putin’in müttefiki Yaşam İçin Muhalefet Partisi’nin Başkanı olan ve vatana ihanetle suçlanan Medvedçuk’un takası uluslararası kamuoyunda dikkat çekti. Zelenskiy bir konuşma yaparak, “Bu açıkça ülkemiz ve bütün toplum için bir zafer. Önemli olan 215 ailenin sevdiklerini güvende ve evde görebilecek olması” dedi.

Zelenskiy ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Zelenskiy, Azov taburundan 5 kıdemli Ukraynalı kumandanın savaş bitene kadar Türkiye’de kalacağını da dile getirdi. Zelenskiy, “Bu beş kişiyi serbest bırakmak için uzun ve zor bir mücadele verdik” ded

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar