Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaKültür SanatCNR Kitap Fuarı'na büyük ilgi

CNR Kitap Fuarı’na büyük ilgi

İstanbul CNR EXPO Yeşilköy’de 27 Şubat’ta açılan ve 8 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek fuar, CNR Holding tarafından Basın Yayın Birliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenleniyor.

Anadolu Ajansı’nın (AA) “Global İletişim Ortağı” olduğu ve 600 marka ile 250’nin üzerinde yayınevinin katıldığı fuarda, düzenlenen çeşitli etkinliklerin yanı sıra eğitim ve edebiyat camiası da bir araya getiriliyor.

Fuara ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ Satış Uzmanı Abdülaziz Biçkioğlu, fuarın bu yıl ikinci kez gerçekleştirildiğini anımsatarak, “Bu yıl daha iyi bir katılım var. Hem katılımcı iyi hem de ziyaretçi sayısında önemli bir artış var” dedi.

Biçkioğlu, bu durumun satışlara da olumlu yönde yansıdığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Fuara ve standa ilgiden memnunuz. İnşallah fuar hak ettiği ilgiyi görür. İstanbul’da sadece bir değil, daha fazla fuarı kaldırabilecek bir okuyucu potansiyeli var. Yayıncı sayısı zaten çok. Ümit ediyoruz ki bu sayı artar. Kültür AŞ olarak bizim konseptimizi İstanbul. En son kitaplarımızdan birisi İstanbul efsaneleri. Ayrıca çocuk alanında son zamanlarda artan bir grafikle yayınlarımıza devam ediyoruz. Çocuklar için İstanbul geze toza serimiz çıktı. Genç okuyucularımızı bir anda Galata Kulesi’ne çıkarıp oradan Eminönü’ndeki balıkçıların pişirdiği balıkları tattırabiliyoruz. Aynı zamanda cambazlar kitabımız çıktı çocuk okuyucularımız için. Yaklaşık 6 bin yıllık Osmanlı döneminden gelen bir zeka oyunumuz var. İsmi mangala. Aslında bilinen bir oyun. Son zamanlarda özellikle okullarda çok ciddi bir ilgi var. Bir anlamda şu anda satrançla yarışır durumda.”

“BURASI BİR KÜLTÜR ORTAMI”

Her yaşa hitap eden kitabın bulunabileceği fuarda, çocuk yayınları da ilgi görüyor. Nar Yayınları Genel Müdürü Tayfur Esen fuarın geçen yıla göre daha çok ziyaretçisi bulunduğunu ifade ederek, hafta içi daha büyük bir hareketlilik olacağını düşündüklerini söyledi.

Esen, fuarda şüphesiz satış hedeflediklerini ancak bunun istedikleri seviyenin biraz altında olduğunu aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

“Ancak burası bir kültür ortamı. En güzel çiçekleri çok değişik yerlerden toplayıp buraya geldik ve çocuklarımızla buluşturacağız. İnanıyoruz ki onlar değerli çiçeklerin farkına varıp gelecekler. Biz buradayız. Biz sadece çocuk kitapları yayınlıyoruz. Her kitap bir dünyadır. Eğer çocuk bu kitabı severse, inanıyoruz ki dilini, kültürünü, tarihini de sevecek. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Dolayısıyla çocukların ilgisini çekecek farklı ebatlarda, görsellerde kitaplar yayınlıyoruz.”

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar