Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGündemCHP 50'yi aşkın miting yapacak

CHP 50’yi aşkın miting yapacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel seçimler öncesi 50’nin üzerinde yerde mitingyapacaklarını bildirdi. 

Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında Akyurt ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu. 

İlk olarak Esenboğa Havalimanı yolu üzerindeki Borusan Oto’yu ziyaret eden Kılıçdaroğlu, yetkililerden bilgi aldı.

Daha sonra Akyurt ilçesine geçen Kılıçdaroğlu, burada seçim çalışması yapan eski Genel Başkan Yardımcılarından Hakkı Süha Okay ile karşılaştı.

Okay’a başarılar dileyen ve bilgi alan Kılıçdaroğlu, bazı dükkanlara girip, “hayırlı işler” dileğinde bulundu. 

Bir kahvehaneye de uğrayan Kılıçdaroğlu, çay içip buradakilerle bir süre sohbet etti. Kahvehanede bir vatandaş, CHP’nin İç Güvenlik Paketi’ne destek vermemesini eleştirdi. Kılıçdaroğlu da pakete neden karşı çıktıklarını anlattı. 

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, hangi seçim bölgesinden aday olacağı sorusuna “henüz karar vermedik, daha sonra açıklayacağız” dedi.

Seçim mitinglerinin ne zaman başlayacağının sorulması üzerine de Kılıçdaroğlu, “Onunla ilgili bir çalışma yapılıyor, önümüzdeki günlerde sonuçlanacak. Yaklaşık 50’nin üzerinde yerde miting yapacağız” açıklamasında bulundu. 

Bir partilinin “Köylüler çoğu adayı bilmiyor, Ankara adayını Ankara’dan gösterin” demesi üzerine de Kılıçdaroğlu, adayların çoğunun bölgede ön seçimle belirleneceğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, “Ön seçim yapıyoruz, adayları üyeler belirleyecek. Sonuçları göreceğiz” dedi. 

Taksicilerle buluştu

Kılıçdaroğlu, İzmir’e hareketinden önce Esenboğa Taksi Durağı’nı da ziyaret etti. 

Esnafın korsan taşımadan şikayetçi olması üzerine Kılıçdaroğlu, aynı sorunun İstanbul’da da olduğunu söyledi. 

Kaçak taksi uygulamasının üzerine daha sıkı gidilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu durumun haksız rekabet yarattığını belirtti. 

Esnafın taksi alırken ÖTV indirimi istediklerini söylemesi üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu konuda bizim düşüncemiz şuydu; biliyorsunuz taksi şoförlerinin can güvenliği de önemli. Biliyorsunuz çok sayıda taksici hayatını kaybetti şiddet dolayısıyla. Batı’da olduğu gibi taksi şoförünün can güvenliğini sağlayacak arada cam bölmelerin olacağı özel bir taksi türünün yapılması, bunun da KDV ve ÖTV olmaksızın şoför esnafa satılması lazım. Kabinin geniş olması, müşterinin de sizin de rahat edebileceği bir model olması lazım. Böyle bir model geliştirildi aslında Türkiye’de yapıldı, yarışmada puan da aldı, kazandı fakat bu hayata geçmedi. Bunun yapılması lazım. En azından bir sefere mahsus araba yenilenirken, ÖTV ve KDV’nin olmaması lazım. O zaman çok düşük oluyor, siz rahatça alabilirsiniz, artık ondan sonra yoluna devam edip gider.”  

Kılıçdaroğlu, İzmir’de STK örgütleriyle bir araya geldi

Adnan Menderes Havalimanı’nda partililerce karşılanan Kılıçdaroğlu’na, daha sonra bir otelde düzenlenen toplantıda, İzmir Konfederasyonu üyeleriyle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, toplantının açılışında, sivil toplum kuruluşu yöneticileriyle sadece İzmir’i değil, Türkiye’yi de konuşacaklarını belirterek, “Görüşlerini ve CHP’den beklentilerini alacağım” dedi.

İzmir Konfederasyonu Kurucu Başkanı Ferhan Ademhan da kendilerine üye federasyonlara 400’ün üzerinde derneğin bağlı olduğunu aktararak, “İzmir Konfederasyonu olarak, Türkiye’nin birlik ve beraberliği için varız. Barış süreciyle ilgili elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da eşlik ettiği toplantının kalan kısmı, basına kapalı devam etti.

“Hayatta en çok önem verdiğim konu eğitim”

Kılıçdaroğlu, İzmir’de bazı sivil toplum örgütlerinin üye ve yöneticileriyle bir araya geldiği, basına kapalı toplantının ardından, Ege Bölgesi Aydınlılar Derneği’nin, İzmir’de okuyan Aydınlı kız üniversite öğrencileri yararına düzenlediği yemeğe katıldı.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, çocukları okutmanın, herkesin ortak amacı olması gerektiğini belirterek, “Hayatta en çok önem verdiğim konu eğitim, özellikle kız çocuklarının eğitimi. İki kız çocuğu sahibi olarak söylüyorum. Arzu ediyorum, bütün anne ve babalar çocuklarını okutsun” dedi.

Aydın’dan gelip İzmir’e yerleşenlerin, sorumluluk bilinciyle hareket edip kız çocuklarının eğitimine katkı vermek amacıyla yemek düzenlediğine değinen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Kız öğrencilere burs verme konusunda, bu ülkede beraber havayı teneffüs ettiğimiz tüm yurttaşlarımın maddi katkı yapmasını istiyorum. Onlardan birisi de benim. Ben, aynı zamanda Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne burs veren bir yurttaşım, orada da bir kız çocuğunu okutuyorum. Yurttaş olarak sorumluluk duyarak bunu yapıyorum. Umarım yapacağınız katkı her geçen yıl artarak devam eder, daha fazla çocuk okutmuş olursunuz.”

Kemal Kılıçdaroğlu’na, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da eşlik etti.

Kılıçdaroğlu’nun, Çeşme’de düzenlenecek “2015 Seçimlerine Doğru Sağlık Politikalarına Bakış” konulu toplantıya katılması planlanıyor.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar