Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaSağlıkBuzdolabı, o yiyeceklerin düşmanı!

Buzdolabı, o yiyeceklerin düşmanı!

Beslenme düzenimizi sağlamak için market ve pazardan aldığımız yiyecekleri buzdolabında ya da oda sıcaklığında muhafaza ediyoruz. Bu yiyecekler buzdolabında daha uzun süre dayanabiliyor ama bazılarının buzdolabında saklanmaması gerekiyor. Bu yiyecekler buzdolabına girdiğinde sağlığımızı tehlikeye atabiliyor.

DOMATES

Domates buzdolabında saklandığında lezzetini kaybeder. Domatesler en iyi taze yenir. Olgun domatesler bir kase suya batırılarak muhafaza edilebilir. Ayrıca domatesler harmanlanıp, tazeliğini gizlemek için hava almayan bir kaba konabilir ve daha sonra sos yapımında kullanılmak üzere buzdolabında saklanabilir.

SARIMSAK

Sarımsak, buzdolabında saklanmamalıdır. Kuru tutulması ve oda sıcaklığındaki havaya maruz kalmaları gerekir. Buzdolabı sarımsağın lezzetini kaybetmesine ve koku yaymasına sebep olur.

SOĞAN

Soğan, kesinlikle buzdolabında saklanmaz. Soğanların kuru ve taze kalması için havaya ihtiyacı vardır. Kilerde veya tezgahta saklanmalıdır. Nem ve gaz soğan için iyi değildir. Yaşlanma sürecini hızlandıracak ve hızla kötüleşmesine neden olur. Kesildikten sonra, buzdolabının nemini emer ve tüm lezzetlerini kaybeder.

TAZE YEŞİLLİKLER

Oksijen otlar için kötüdür çünkü onların kahverengiye veya siyaha dönüşmesine neden olabilir. Bitkilerin çok fazla oksijene maruz kalmadan nemlerini muhafaza etmeleri gerekir. Bunları doğru bir şekilde saklamak için gevşek bir çuvala konmaları gerekir. Buzdolabına konmaları gerekiyorsa, tamamen nemli kâğıt havlularla kaplanmalıdır. Kuru otlar, oksijeni dışarıda tutmak için en iyi şekilde hava geçirmez bir kapta, kilitli torbada veya sıkı bir kavanozda saklanır.

BAL

Bal, rafta bozulmadan uzun süre sorunsuz kalabilir. Buzdolabında saklandığında kristalleşir ve neredeyse yenmeyecek hale gelir. Balın tadını çıkarmak için buzdolabında saklanmamlıdır.

MUZ

Buzdolabına girdiğinde, kabuklar kahverengileşir, olgunlaşma süreci yavaşlar, tatları değişir ve kabuğun içindeki doku ıslanır.

KAYISI

Kayısı diğer çekirdekli meyveler gibi oda sıcaklığında daha çabuk olgunlaşır. Ancak olgunlaştıktan sonra buzdolabında daha uzun süre saklanabilirler. Buzdolabında lezzetini kaybeder. Tercihen mutfak tezgahında, meyve sepetinde veya kuru ve havadar bir yerde muhafaza edilmelidir.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar