Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaEkonomiBM, Türkiye'den 1 milyar dolarlık gıda satın aldı

BM, Türkiye’den 1 milyar dolarlık gıda satın aldı

Suriye krizi başladığından bu yana Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) kapsamında Türkiye’deki firmalardan satın alınan gıda ürünlerinin değeri 1 milyar dolara ulaştı. 

WFP Türkiye Temsilcisi Jean-Yves Lequime, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BM Dünya Gıda Programı’nın Kızılay ile iş birliğine giderek, geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 220 bin Suriyeli sığınmacıya gıda yardımında bulunulduğunu belirtti. 

Lequime, geçen yıl Suriyeli sığınmacıların gıda ihtiyaçlarını karşılamaları için WFP/Kızılay e-gıda kartına yüklenen toplam paranın 65 milyon doların üzerinde olduğunu ifade ederek, bunun da yaklaşık 160 milyon öğüne denk geldiğini söyledi.

WFP’nin dünya çapındaki faaliyetlerinde kullanmak üzere Türkiye’den 2014’te 246 milyon doların üzerinde gıda satın alımı gerçekleştirdiğini anlatan Lequime, “Böylece Türkiye, WFP’nin global faaliyetlerini desteklemek üzere gıda malzemeleri satın alıp bunların dağıtılmasında dünyadaki temel ülkeler arasında 2014 yılında bir numara oldu. Türkiye’den satın alınan gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 60’ı Suriye ve bölgede dağıtıldı. 2015 yılında bugüne kadar yaklaşık 148 milyon dolarlık gıda satın alımı yapıldı. Böylece Suriye krizinin başladığı 2011 yılından bu yana Türkiye’deki firmalardan satın alınan gıda ürünlerinin değeri 1 milyar dolar oldu. Bunun 633 milyon doları Türkiye’deki üreticilerin ürettiği gıda ürünleri. Gıda malzemelerini bulgur, nohut, mısır-soya karışımı, makarna, bakliyat, bezelye, bitkisel yağ, un, buğday-soya karışımı ve maya gibi ürünler oluşturuyor” diye konuştu.  

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar