Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaPolitikaAnkara'dan AKPM'nin "FETÖ" raporuna tepki

Ankara’dan AKPM’nin “FETÖ” raporuna tepki

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) bir İngiliz milletvekilinin hazırladığı ve Türkiye'nin darbecilerle meşru mücadelesini hedef gösteren raporun onaylanmasına Ankara'dan tepkiler art arda geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ile Adalet Bakanı Yılmaz Tunç raporun onaylanmasını kınadı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi yine Türkiye karşıtı bir karara imza attı.

Bir İngiliz milletvekilinin hazırladığı ve Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesini hedef alan rapor onaylandı.

ANKARA’DAN ART ARDA TEPKİLER

Rapora Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Twitter’dan “AKPM’de, ülkemizin darbeci teröristlerle meşru mücadelesini hedef gösteren İngiliz milletvekilinin hazırladığı raporun onaylanmasını kınıyorum. AKPM’nin misyonu darbeci teröristleri meşrulaştırmak değil, demokrasilere güç vermektir.” sözleriyle tepki gösterdi.

“UTANÇ VERİCİDİR”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise kararda FETÖ tezlerinin sıralandığını söyleyerek “Türkiye’ye yönelik ifade edilen suçlamaların hepsini reddediyoruz.” dedi.

Çelik şu ifadeleri kullandı:

“İnsan haklarından yana davranması gerekenlerin, terörist darbecileri meşrulaştırmaya çalışan bir rapora imza atmaları utanç vericidir. Böylesine eli kanlı bir terör örgütünün halen bir sivil hareketmiş gibi meşrulaştırılmaya çalışılması, AKPM’nin terör örgütlerinin propaganda zemini haline gelmesine yol açmaktadır.”

Raporda bahsedilen şekilde ortada “Gülen hareketi” diye sosyal bir yapı olmadığını da belirten Çelik, “Bilakis eli kanlı bu yapının adı Fetullahçı Terör Örgütü’dür.” ifadesini kullandı.

“KARA BİR LEKEDİR”

Rapora tepki gösterenler arasında Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da vardı.

Tunç, “Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesini hedef alan, ülkemize yakışıksız benzetmelerle saldıran bu zihniyet, demokrasi adına kara bir lekedir” ifadesini kullandı.

“AKPM’NİN MİSYONU DEMOKRASİLERE DESTEK OLMAKTIR”

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin darbecilerle meşru mücadelesini hedef gösteren bir raporunAKPM’de onaylanmasını kınadı.

Kurtulmuş, “Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde alınan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin darbeci Fetö’cülerle karşı verdiği meşru müdafa hakkı doğrultusundaki hukuk mücadelesini hedef alan kararı kınıyor ve kabul etmiyoruz. AKPM’nin misyonu demokrasilere destek olmaktır. Ülkemizi işgal girişiminde bulunan darbeci teröristleri aklamaya hiç kimsenin ve hiç bir kurumun hakkı yoktur! Türkiye demokrasisi bedeli en ağır şekilde ödenmiş gerçek ve olgun bir demokrasidir. Ülkeyi her türlü anti-demokratik saldırıdan koruyacak güce sahiptir.” dedi.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar