Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaGündemAnkara'da Holokost anmasına bakan düzeyinde katılım

Ankara’da Holokost anmasına bakan düzeyinde katılım

Holokost Kurbanlarını Anma Uluslararası Günü dolayısıyla Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nde düzenlenen etkinliğe AB Bakanı Volkan Bozkır da katıldı.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, çok kültürlü toplum ve birlikte yaşama geleneğinin devam ettirilebilir olmasına yönelik şüpheler ve aşırı sağ partilerin yükselişinin gelecek için kaygıları artırdığını belirterek, “Salgın hastalık olarak nitelendirebileceğimiz ve dünya genelinde artmakta olduğunu müşahede ettiğimiz antisemitizm, İslamofobi ve yabancı düşmanlığının zaman zaman ülkemizde de bazı marjinal çevrelerde etkili olduğunu maalesef gözlemliyoruz. Hangi dini, etnik ve mezhebi kimliğe karşı olursa olsun herhangi bir nefret söylemine müsamaha göstermemiz mümkün değildir” dedi.

Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 100. Yıl Salonunda yapılan etkinlikte konuşan Bozkır, 1930’larla birlikte modern uygarlığın vahşi barbarlığın antitezi olmadığının ortaya çıktığını söyledi. Moderniteyle birlikte girilen yeni dönemin yaratıcı doğasının yanı sıra milyonların ölümüne yol açan ölüm kampları, savaş ve yok edici doğaya da sahip olduğunun görüldüğünü ifade eden Bozkır, teknolojik ilerlemenin milyonlarca insanın vahşice yok edilmesinde kullanılan vasıtalara dönüşmesine de tanık olunduğunu anlattı.

Bakan Bozkır, AB’nin temellerinin o dönemde yaşanan benzersiz vahşetin yarattığı umutsuzluk ortamında böylesine acıların bir daha tekrarlanmasını önleyecek bir düzenin kurulması için atıldığını söyledi. AB’nin örnek bir barış projesi olarak ortaya çıktığını vurgulayan Bozkır, şöyle devam etti:

“Ancak AB tarafından ortaya konan bu değerlerin eski kıtayı zehirleyen yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve antisemitizmi tamamen tarihin dehlizlerine gömdüğünü söylememiz bugün maalesef mümkün değildir. Son yıllarda Avrupa’nın çeşitli yerlerinde ırkçı saldırılarda büyük artış olduğunu üzüntüyle gözlemliyoruz. Yakın dönemde antisemitizm hastalığının kendisine yeni dostlar devşirmiş olduğunu ve İslamofobi ile yabancı düşmanlığı gibi iki olgunun ortaya çıktığını görüyoruz. Çok kültürlü toplum ve birlikte yaşama geleneğinin devam ettirilebilir olmasına yönelik şüpheler ve aşırı sağ partilerin yükselişi gelecek için kaygıları artırmaktadır. Salgın hastalık olarak nitelendirebileceğimiz ve dünya genelinde artmakta olduğunu müşahede ettiğimiz antisemitizm, İslamofobi ve yabancı düşmanlığının zaman zaman ülkemizde de bazı marjinal çevrelerde etkili olduğunu maalesef gözlemliyoruz. Hangi dini, etnik ve mezhebi kimliğe karşı olursa olsun herhangi bir nefret söylemine müsamaha göstermemiz mümkün değildir.”

Geçen yıl boyunca Yahudi cemaatiyle işbirliği içinde 27 Ocak’ta Ankara’da gerçekleştirilen tören başta olmak üzere çok sayıda etkinlik düzenlendiğini söyleyen Bozkır, bu törenlerin tehditler karşısında aklın ve vicdanın her zaman uyanık tutulmasına yardımcı olacağına olan inancını dile getirdi.

Törende bir konuşma yapan Türkiye Hahambaşısı İsak Haleva da holokostun insanlık tarihinin en talihsiz döneminde, insanlığa dair her ne varsa, insanın varoluşundan bu yana ürettiği tüm ahlaki değerlerin sıfıra eşit kılınması girişimi olduğunu söyledi

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar