Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaDünyaAlmanya suç işleyen yabancıları sınır dışı edecek

Almanya suç işleyen yabancıları sınır dışı edecek

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, ülkede suç işleyen yabancıların gelecekte daha hızlı bir şekilde sınır dışı edilebileceğini söyledi.

Maas yaptığı yazılı açıklamada, bakanlar kurulunun bugün, yabancıların sınır dışı edilmelerine ilişkin yasanın sertleştirilmesi yönünde hazırlanan tasarıyı kabul ettiğini belirtti.

Almanya’da kimsenin kendisini hukukun ve yasaların üzerinde görmemesi gerektiğini vurgulayan Maas, “Suçlular kararlı bir şekilde cezalandırılmalı. Suç işleyen yabancılar ise gelecekte daha hızlı sınır dışı edilmekle karşı karşıya kalacak” dedi.

Bu yeni düzenlemenin ülkede yasalara uygun yaşayan yüzbinlerce sığınmacının korunmasına da hizmet ettiğine işaret eden Maas, tüm sığınmacıların bir tutulamayacağını kaydetti.

Maas, geri kabul anlaşması yapılan ülkelere de bu anlaşmaya uymaları yönünde baskının artırılmasını talep ederek, suçluların bu ülkelere sınır dışı edilmelerinin kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı.

İçişleri ve Adalet bakanlıklarının, Köln kentinde yılbaşı gecesi yaşanan taciz ve gasp vakalarının ardından ortak hazırladığı yasa tasarısında, cinayet, adam yaralama veya tecavüz gibi suçlardan en az bir yıl hapis cezası alan yabancıların sınır dışı edilebilmeleri öngörülüyor.

Söz konusu yasa tasarısının gelecek haftalarda Federal Meclis’in gündemine geldikten sonra yasalaşması bekleniyor.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar