Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaGündemAK Parti'nin seçimlerdeki zaferi bölgedeki stratejiyi değiştirecek

AK Parti’nin seçimlerdeki zaferi bölgedeki stratejiyi değiştirecek

AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerde elde ettiği başarısı, bölgedeki stratejiyi değiştirecek. Fas-Türkiye ilişkileri uzmanı İdris Buvanu, “Bu sonuçla başta Suriye olmak üzere bölgede kartlar yeniden karılacak”dedi.

Seçim sonuçlarına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Fas-Türkiye ilişkileri uzmanı İdris Buvanu, “İslam ve Arap halkları özellikle Mısır, Suriye ve Yemen’de yaşanan hayal kırıklıklarının ardından AK Parti’nin zaferiyle rahat bir nefes alacak” dedi.

Buvanu, seçimlerden önce bazı kesimlerin, Türkiye’nin bölgedeki rolünün etkisiz hale getirilmesi için yoğun çaba harcadığını ileri sürerek, “Bazı ülkeler Suriye meselesinde Türkiye’yi kenarda bırakmaya ve Rusya’yı öne sürmeye çalışıyordu. Ancak seçimlerden çıkan göz kamaştırıcı sonuçla başta Suriye olmak üzere bölgede kartlar yeniden karılacak” ifadelerini kullandı.

Türk halkının verdiği oylarla Filistin davasına ve Suriye meselesinin önemine bir kere daha vurgu yaptığını belirten Buvanu, Türkiye’nin Suriye’de çözümü hedefleyen bir girişimde rol alması gerektiğini söyledi.

“Filistin davasına olumlu yansımaları olacak”

Öte yandan, Filistinli siyasi analistler, AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidar olmasının, “Filistin davasına olumlu yansımaları olacağı” değerlendirmesinde bulundu.

Ramallah’taki Birzeit Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Abdussettar Kasım, “AK Parti’nin yeniden tek başına iktidar olması, dış ilişkilerdeki konumunu güçlendirerek siyasi vizyonunu uygulamasını kolaylaştıracaktır” dedi.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar