Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaPolitikaAK Parti'den Reuters'a sert tepki!

AK Parti’den Reuters’a sert tepki!

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Batı medyasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik kirli saldırılarının yeni bir örneğini sergileyen Reuters'a oldukça sert tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çelik, "Masa başında hazırlanmış ve siyasi bir amaca dönük mesnetsiz iddialar ile dolu bu sözde haberi nedeniyle Reuters Haber Ajansı'nı ve sorumsuz yönetimini şiddetle kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik kirli saldırı düzenleyen Reuters’a oldukça sert tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çelik, “Masa başında hazırlanmış ve siyasi bir amaca dönük mesnetsiz iddialar ile dolu bu sözde haberi nedeniyle Reuters Haber Ajansı’nı ve sorumsuz yönetimini şiddetle kınıyoruz.” diye konuştu.

İşte Ömer Çelik’in açıklamalarından öne çıkanlar:

“REUTERS HABER AJANSINI VE SORUMSUZ YÖNETİMİNİ ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve ailesine dönük kirli saldırıların bir yenisine Reuters haber ajansı imza atmış. Masa başında hazırlanmış ve siyasi bir amaca dönük mesnetsiz iddialar ile dolu bu sözde haberi nedeniyle Reuters haber ajansını ve sorumsuz yönetimini şiddetle kınıyoruz.

“SÖZDE HABER, REUTERS’İN SİCİLİNE KARA BİR LEKE OLARAK KAZINMIŞTIR”

Reuters, temel basın-yayın ilkelerine riayet etmeksizin yayınladığı bu kirli metin ile gazetecilik örtüsü altında siyasi amaçlı bir kara propaganda üretmiştir. Yayınlanan sözde haber, Reuters’in siciline kara bir leke olarak kazınmıştır.

Medya ve algı operasyonlarıyla sözde habercilik yapmaya kalkışan odaklara gereken ders defalarca verilmiştir. Kara propoganda odakları bundan sonra da aynı sonuçla karşılaşmaya devam edeceklerdir.

Küresel tetikçilerin Türkiye ve milli iradenin temsilcisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefte yer aldığı algı operasyonları muhalefetin mağlubiyetinin ardından tekrar yükseldi.

HEDEFTE CUMHURBAŞKANI VE OĞLU BİLAL ERDOĞAN

Bu durumun son örneği İngiliz medya kuruluşu Reuters’ın ‘özel dosya’ başlığıyla abonelerine servis ettiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ı hedef alan dezenformasyon mahsulü haberle bir kez daha gözler önüne serildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Reuters’ın sözde haberini gazetecilik tarihi açısından kara bir leke olarak tanımlayıp “171 yıllık bir medya kuruluşunun kendini açıkça küçük düşürmesinin acınası bir örneğidir” ifadelerini kullandı.Altun konuya ilişkin paylaşımında, “İletişim bir insan hakkıdır. Tartışmaya kapalıdır. İfade özgürlüğü de vazgeçilmezimizdir. Bu haklar, bir müdahale olmaksızın bilgi ve fikirleri arama, alma ve yayma özgürlüğünü içerir.

İfade ve düşünce özgürlüğü, terör örgütlerinin propagandasını yapmayı, teröristlere övgüler dizmeyi de içermez, içeremez. Bu insana, topluma, devlete ve insanlığa düşmanlığın ta kendisidir. Terör örgütünün menşei, teröristin kimliği, eylemlerinin niteliği ve hedefi ne olursa olsun terör, ortak düşmanımızdır. Yapılması gereken bu ortak düşmana karşı birlik ve beraberlik içinde mücadele vermek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın terörü kaynağında kurutma stratejisine destek olmaktır.

Ortak düşmanı meşrulaştırmaya çalışmak, gazetecilik değil, terör koalisyonuna hizmet etmektir. Özgürlüğü bir maske olarak kullanarak terörün amaçlarına katkı sağlamak, insanlığa ihanet etmektir. Düşünceyi zehir ile harmanlayarak sunmak örgütlü kötülüktür. Örgütlü kötülüğü savunmak ve terörizm lehine toplum mühendisliği yapana omuz vermek suça ortak olmaktır. İnsan haklarının temelini yaşam hakkı oluşturmaktadır. Bir başka deyişle, yaşam hakkı en temel haktır. Bu temel hakkı hedef alan kim varsa karşısındayız, hak ve adaletin yanındayız. Terör, terör örgütleri ve iş birlikçilerine karşı nasıl amasız ve ancaksız bir mücadele yürütüyorsak, terörizmin sözcülüğünü yapanlara karşı da aynı mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Türkiye’nin terör örgütleri üzerinden dizayn edildiği, esaret altına alındığı karanlık günler geride kalmıştır.” dedi.

“DEZENFORMASYONDAN İBARET, KINIYORUZ”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Reuters’ın kirli algı operasyonuna sert tepki gösterdi.

Tunç, “Reuters haber ajansı tarafından servis edilen, gerçek dışı iddialar içeren asılsız haber, basın özgürlüğü sınırlarını aşan, tamamen karalamaya ve ülkemiz aleyhine algı oluşturmaya yönelik dezenformasyondan ibarettir” ifadelerini kullandı.

Yılmaz Tunç’un açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

Haberin içinde, hem “teyit edemedik” diyeceksiniz, hem de buna rağmen teyit edemediğiniz içeriği haberleştirerek, Sayın Cumhurbaşkanımız ve ailesi hakkında itibar suikastına yöneleceksiniz. Kaldı ki, Demokratik Hukuk Devletlerinde ve Uluslararası Hukuk’ta Basın Özgürlüğünün sınırları bellidir ve yalan haberle şahsiyet haklarının ihlali kesinlikle kabul edilemez.

Karalama ve şahsiyet haklarının ihlaline yönelik düzmece haber yapan söz konusu ajansı kınıyor, basın etiğine ve en temel gazetecilik ilkelerine uygun davranmaya davet ediyoruz.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI CEVDET YILMAZ’DAN REUTERS’A TEPKİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan hakkındaki haberi nedeniyle Reuters haber ajansını kınadı.

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “NATO Zirvesi öncesi Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Sayın Bilal Erdoğan’a yönelik manipülasyon ve yalan haber yapan Reuters haber ajansını kınıyorum. Herkes bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti uluslararası hukuk çerçevesinde milli menfaatleri ile hareket eder.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar