Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaPolitikaAK Parti'den 30 büyükşehirde anket

AK Parti’den 30 büyükşehirde anket

30 büyükşehirde anket yapıldı… Cumhurbaşkanı Erdoğan, oy kaybının sebeplerine ve çözümüne yoğunluk verdi. Bu konuda, 30 büyükşehirde araştırma yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden bir kez daha zaferle ayrılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oy kaybı yaşadığı şehirler için araştırma yapıp daha detaylı çalışılacağını vurgulamıştı.

Hürriyet Gazetesi yazası Abdulkadir Selvi, 31 Mart 2024’te yapılacak olan yerel seçim için tespit çalışmalarının başladığını vurguladı. Yapılan ankette AK Parti’nin neden oyunun azaldığı önemli 3 başlık altında toplandı.

Abdulkadir Selvi’nin “AK Parti araştırma yaptırıyor” başlıklı yazısından öne çıkanlar;

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimi kazandı ama AK Parti oylarındaki gerilemenin nedenlerini tespit etmek için kolları sıvadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 52 oy oranı ile seçimden zaferle çıktı. Ama AK Parti’nin oyları yüzde 35’e geriledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, oylardaki gerilemenin araştırılacağını açıklamıştı. Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, seçim sonuçlarına ilişkin kapsamlı bir sunum yaptı. Şimdi ise oylardaki düşüşün nedenlerini tespit etmek için kapsamlı bir araştırma yapılıyor. Seçimi kazanan araştırıyor ama seçimi kaybeden muhalefetin öyle bir çabası yok.

Seçimden bu yana CHP’de ne oluyor? Koltuk kavgası yaşanıyor. Kılıçdaroğlu mu İmamoğlu mu mücadelesi veriliyor. Diğer muhalefet partileri de farklı değil. Muhalefet, biz bu seçimi neden kaybettik sorusunun cevabını araştırmıyor. O nedenle önümüzdeki seçimleri de kaybedecekler.

30 BÜYÜKŞEHİRDE ANKET

AK Parti ilk planda 30 büyükşehirde araştırma yaptırıyor. AK Parti oylarındaki gerilemenin nedenlerini tespit etmeye çalışıyor. 30 büyükşehir bittikten sonra bu kez kalan illerde araştırma yapılacak. Bu araştırmada hangi başlıklar ön plana çıkıyor onları aktaracağım. Ama 7 Ekim tarihindeki AK Parti kongresinden sonra bu kez ikinci bir araştırma için düğmeye basılacak. Belediye başkan adaylıkları için çalışma yapılacak.

ÖN PLANA ÇIKAN BAŞLIKLAR

AK Parti oylarındaki gerilemenin üç başlığı şöyle:

1- Ekonomi

2- Suriyeli sığınmacılar

3- Değişim talebi

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar