Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaGündem"Acıları tek taraflı okumak Papa'ya yakışmamıştır"

“Acıları tek taraflı okumak Papa’ya yakışmamıştır”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cemal Reşit Rey Kongre Merkezi’ndeki Meridyen Derneği Kutlu Doğum Haftası Programı-Mevlidi Şerif Programı ile 6. Hadis ve Siret Araştırmaları Ödül Töreni öncesinde basın mensuplarının soruları üzerine, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus’un Ermeni iddialarıyla ilgili sözlerini değerlendirdi. 

Dini liderlerin birinci görevinin, tarihi tartışmalar üzerinden yeni bir çatışma ve nefret ortamı oluşturmaktansa, insanları birliğe, barışa ve birlikte yaşamaya davet etmeleri olduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Eğer dış faktörler olmamış olsaydı muhtemelen 1915 yılında yaşanan acı olaylar yaşanmayacaktı. Bu acıları tek taraflı olarak okumak, sadece insanoğlunun bir kısmının acılarına sahip çıkıp diğerinin acılarını örtmek, sayın Papa’ya ve bulunduğu makama yakışmamıştır. Acılar ve özellikle savaş dönemlerinde yaşanan acılar paylaşıldığı zaman, karşılıklı olarak bu acılar anlaşıldığı ve adil bir hafızayla bu acılara sahip çıkıldığı zaman, barış ortamı doğar.”

“Provokasyon terör örgütü taraflarından gelmiştir”

Bir soru üzerine, Selahattin Demirtaş’ın “Dün Ağrı’da bir çatışma değil, önceden planlanmış, provası yapılmış, önceden hazırlanmış sahte bir kurgu operasyon vardı” sözlerini değerlendiren Davutoğlu, “Çok açık bir şekilde söylüyorum, Sayın Demirtaş yalan söylüyor ve gerçekleri saptırıyor. Tam seçim ortamına Türkiye girmişken ve herkes seçim kampanyasına hazırlanırken, maalesef son derece provokatif ama bu provokasyon tamamıyla bölücü terör örgütünün taraflarından gelmiştir”  dedi.

Seçim güvenliğini sağlamak üzere her türlü tedbiri alacaklarını vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Demirtaş karar versin. İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda barışçıl bir söylem güya tutturup ve legal bir siyasi partinin eş başkanı olarak konuşup, Doğubeyazıt’ta olan olaylar söz konusu olduğunda bölücüterör örgütünün sözcülüğünü yapmak ona yakışmaz. Bir tercih yapmak zorunda. Meşru bir siyasi partinin genel başkanı mı yoksa bölücü terör örgütünün silahlı unsurlarının baskı yaparak halkı yönlendirmek için yaptığı bu tür terör faaliyetlerini savunan, meşru kılmaya çalışan bir terör savunucusu mu? Gün, herkesin tavrını açık bir şekilde ortaya koyma günüdür.”

 

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar