Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaKültür Sanat800 Yıllık Tarihi Kervansaray Müze Otel Oldu

800 Yıllık Tarihi Kervansaray Müze Otel Oldu

Konya’nın tarihi miraslarından biri olan 800 yıllık Obruk Kervansaray, Konya’nın merkez ilçe Karatay Belediyesi tarafından gerçekleştirilen detaylı bir restorasyon sürecinin ardından müze otel olarak yeniden kapılarını açtı.

Karatay Belediyesi, ilçedeki kültürel varlıkları hem turizme kazandırmak hem de gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla birçok proje yürütüyor. Bu çerçevede geçmişin izleri ile konaklama imkanı sunan 800 yıllık Obruk Kervansaray Müze Otel, 4 yıl süren restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından resmi törenle hizmete açıldı. Obruk Kervansaray Müze Otel’in açılış konuşmalarından önce katılımcılar, tiyatro gösterisi ile geçmişe götürüldü.

Kervansaray Müze Otel’in orijinal dokusu korundu

Konya-Aksaray Kara yolunun 70. kilometresinde yer alan 170 metrelik derinliğe sahip ve 145 metrelik kısmı suyla dolu Kızören Obruğu’nun yanı başında 800 yıl önce inşa edilen Selçuklu kervansarayı, 4 yıl süren restorasyon çalışmasının ardından 13 odalı otele dönüştürüldü. Restorasyon çalışmalarıyla, kervansarayın orijinal dokusu korunarak misafirlerine modern bir konaklama imkanı sunacak.

Mutfak malzemelerinden masa ve sandalyelerine kadar tarihi malzemelerle donatılan kervansarayın her odasına yerden ısıtmalı Türk hamamı da yapıldı. Müze otel konseptiyle hizmete giren Obruk Kervansaray, ziyaretçilere tarihi bir atmosferde konaklama imkanı sunarken, aynı zamanda bölgenin kültürel mirasını tanıtmaya yönelik çeşitli sergilere de ev sahipliği yapacak. Otelde, tarihi eserler ve döneme ait objeler sergilenerek, misafirlerine geçmişe yolculuk yapma fırsatı sunacak.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar