Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaEkonomi35 yıldır lastik tamir ediyor

35 yıldır lastik tamir ediyor

Sandıklı ilçesinde, askere giden oğlunun ekmek teknesi kapanmaması için başladığı lastik tamirciliğinde 35 yılı geride bırakan Vesile Akın (71), yaşı ilerlemesine rağmen çalışma azmiyle gençlere örnek oluyor.

Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gençlik yıllarında halı dokumacılığıyla uğraştığını ve ailesinin geçimine bu yolla katkıda bulunduğu söyledi.

Lastik tamircisi olan oğlunun askere gideceği dönemde eşiyle bir karar aldıklarını ve işi kendisinin üstlendiğini dile getiren Akın, bu mesleğe, “Kadından doktor olacak, hakim olacak, savcı olacak, kaymakam olacak da bir de lastikçi olsun” düşüncesiyle başladığını ifade etti.

İş olmazsa aşın olmayacağını anlatan Akın, kadının da elinden geldiğince evin geçimine katkıda bulunması gerektiğini vurguladı.

Kadınlara, çocuklarını ellerinden geldiğince eğitimlerini sürdürmesi için çabalamalarını tavsiye eden Akın, “Bütün kadınlar çalışsın, meslek öğrensin, ayakta dursun. İki kişi olunca bir ev alıyorsun. Her şey iki kişiyle olacak. Kadınlara çok çok selam söylüyorum. Herkes kendine göre işini tutsun, meslek edinsin. Erkeğin aklı var da bizim yok mu? Bizim de var aklımız” diye konuştu.

Akın, kadına yönelik şiddetin sona ermesini diledi.

Hiç kimsenin şiddet görmemesini istediğini belirten Akın, “Erkeklere de tembihim; katiyen şeytana uyup kadınlara şiddet uygulamayın. Türk oğlu, Türk vatandaşı, Türk kadınıyız biz. Erkek gibi çalışacağız, erkek gibi yiyip içeceğiz, alışverişimizi erkek gibi yapacağız. Eşimizi de dinleyerek, eşimizle beraber bunları yapacağız” ifadesini kullandı.

Vesile Akın ile aynı iş yerinde çalışan oğlu Ali Akın ise annesinin sabah namazından sonra iş yerini açmak için evden çıktığını, çalışma konusunda kendilerine örnek olduğunu kaydetti.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar