Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaDünya25’inci Uluslararası Müslüman Topluluklar Kongresi yarın başlıyor

25’inci Uluslararası Müslüman Topluluklar Kongresi yarın başlıyor

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından bu yıl 25’incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Müslüman Topluluklar Kongresi, 26 Mayıs Perşembe günü İstanbul’da Wow Otel’de başlıyor. Kongre 28 Mayıs Cumartesi gününe kadar sürecek.

“İslam Dünyası: Meseleler ve Çözümler” temasının işleneceği kongreye 60 ülkeden katılan 150 civarındaki temsilci, çözüm sunan konuşmalar yapacaklar. Aralarında siyasetçilerin, akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve iş adamlarının da bulunduğu konuşmacıların tebliğleri, daha sonra kitap olarak bastırılıp belirli adreslere gönderilecek.

ÜÇ GÜN SÜRECEK

26 Mayıs Perşembe günü İstanbul’da Wow Otel’de başlayacak olan kongre, 28 Mayıs Cuma günü açıklanacak sonuç bildirgesiyle son bulacak. Kongrenin bu yılki teması olan “İslam Dünyası: Meseleler ve Çözümler” başlığı, yedi farklı oturumda ele alınacak. 26 Mayıs Perşembe günü 09.30’da ESAM Genel Başkanı Recai Kutan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak kongre saat 18.30’a kadar devam edecek. Yine 27 Mayıs Cuma günü de saat 09.30’da başlayacak olan kongre saat 18.30’a kadar sürecek. Kongrenin son günü olan 28 Mayıs Cumartesi ise kongre saat 12.00’da sonuç bildirisiyle son bulacak. Yurtdışı ve yurtiçinden gelen davetlilere boğaz turu yaptırıldıktan sonra Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenecek olan İstanbul’un Fethi Şöleni etkinliği için Kocaeli’ne geçilecek.

KUTAN: İSLAM DÜNYASININ PROBLEMLERİNE ÇÖZÜM ARAYACAĞIZ

ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, “Hepimizin malumu olduğu üzere İslam alemi büyük bir kargaşa ve çatışmanın içine sürüklenmiş bulunmaktadır. Bu çatışmaların Müslümanlar arasında tam bir kardeş kavgasına dönüşmesi ve her geçen gün daha da yayılması, hepimizi derinden üzmektedir. Bu çerçevede bu yılki toplantımızda; İslam aleminin iç muhasebesini yapmak,  içine sürüklendiğimiz kargaşanın sebeplerini ve kendimizden kaynaklanan eksikliklerimizi gözden geçirmek, bugünkü hale neden ve nasıl sürüklendiğimizi ve buradan nasıl çıkacağımızı anlayıp bu meselelere çözümler üretmeyi hedefliyoruz.”

KARAMOLLAOĞLU: İSLAM BİRLİĞİNİN, FİKRİ ALTYAPISINI OLUŞTURACAĞIZ

ESAM Genel Başkan Yardımcısı Temel Karamollaoğlu, 25. Uluslararası Müslüman Topluluklar Kongresi’nin düzenlenmesindeki amacın, İslam birliği fikrinin canlı tutulması ve fikri altyapı hazırlamak olduğunu söyledi. Aynı zamanda Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı da olan Karamollaoğlu, kongreye Başbakan, Dışişleri Bakanı ve diğer bazı bakan ve siyasetçilerin de davet edildiğini belirterek şöyle konuştu: “Şu anda İslam Birliği fikrine sahip çıkan dünyada iki organ var. Ama ikisi de fonksiyonlarını ifa etmiyor. Birisi İslam İşbirliği Örgütü. Merkezi Cidde’de. Diğeri de D-8. Onun sekretaryası da İstanbul’da. Devletler bu kuruluşlara ne kadar önem verirlerse o kadar etkili olabilirler.” (Kaynak: Timuçin Mercanoğlu / Milli Gazete)

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar