Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaDünya2024'ün ilk Güneş Tutulması 8 Nisan'da gerçekleşecek

2024’ün ilk Güneş Tutulması 8 Nisan’da gerçekleşecek

Bu yıl meydana gelecek iki Güneş Tutulması'ndan ilki 8 Nisan'da gerçekleşecek. Meksika, ABD'nin doğu bölgeleri ve güneydoğu Kanada'dan görülebilecek olan Güneş Tutulması, ülkemizden gözlemlenemeyecek.

Bu yılın iki Güneş Tutulması’ndan ilki 8 Nisan’da gerçekleşecek. Tutulmada Ay, Güneş’in yüzeyi üzerinde süzülerek Dünya’nın alt kısmına gölge düşürecek. Bu yol boyunca Dünya gece gibi kararacak.

Ay’ın, Dünya ile Güneş arasından geçmesiyle oluşan Güneş Tutulması, Meksika, ABD’nin doğu bölgeleri ve güneydoğu Kanada’dan izlenebilecek.

Türkiye’de ise 2024 yılında herhangi bir Güneş tutulması izlenemeyecek.

TAM GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Güneş Tutulması, Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girerek Güneş yüzeyini görüş alanımızdan çıkarmasıyla meydana geliyor. Kozmik açıdan bunun gerçekleşmesi oldukça olağan dışı.

Çünkü Ay, Güneş’ten yaklaşık 400 kat daha küçük ancak bize yaklaşık 400 kat daha yakın. Yani bu iki gök cismi aynı hizaya geldiklerinde gökyüzünde aynı büyüklükte görünüyor. Tutulma sırasında doğrudan Güneş’e bakmak asla güvenli değil. Bu nedenle tutulmaları koruyucu göz ekipmanıyla izlemek gerekiyor.

DİĞER GÜNEŞ TUTULMASI ÇEŞİTLERİ HANGİLERİ?

Tam tutulmanın yanı sıra Parçalı Güneş Tutulması ve Halkalı Güneş Tutulması da var.

Halkalı Güneş Tutulmaları, Ay Dünya’dan daha uzakta olduğunda ve Güneş’in yüzeyini tamamen kapatamayacak kadar küçük göründüğünde meydana geliyor. Güneş diskinin dış kısmı açıkta kalıyor böylelikle gökyüzünde bir ateş çemberi oluşuyor.

Parçalı Güneş Tutulması ise Dünya, Ay ve Güneş kusurlu bir şekilde hizalandığında meydana geliyor. Ay, Güneş’in sadece bir kısmını gizliyor. 2025’te iki tane parçalı tutulmanın yaşanacağını söyleyebiliriz.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar