Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaGündemKudüs TV Yayın Yönetmeni Nureddin Şirin: Erbakan Hocamızın İslam Birliği idealine bağlı...

Kudüs TV Yayın Yönetmeni Nureddin Şirin: Erbakan Hocamızın İslam Birliği idealine bağlı kaldık

Geçtiğimiz hafta RTÜK tarafından yayını durdurulan Kudüs TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Şirin ve kanalın yöneticilerinden aynı zamanda 15 Temmuz şehidi Kemal Ekşi’nin babası Ekrem Ekşi de açıklama yaptı ve basın mensuplarının sorularını cevapladı.

İstanbul’da Courtyard Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Şirin, “RTÜK tarafından tebliğ edilen açıklamada, 668 sayılı Kanun hükmündeki kararnamenin 2 madde 4. bendinde yer alan ‘milli güvenliği tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine aidiyeti iltisakı ya da bunlarla irtibatı olan özel radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete ve dergiler yayınevi ve dağıtım kanalları ilgili bakan tarafından oluşturulacak komisyonun teklifi üzerine ilgili bakan onayı ile kapatılır’  ifadelerine yer verilmiştir. Bu açıklamadan da görüleceği üzere, burada herhangi bir terör örgütü ismi zikredilmediği gibi, Kudüs TV’nin hangi gün, hangi saat ve hangi yayınında böyle bir yayın yapıldığı da belirtilmemiştir. Dolayısıyla ortada belirgin olmayan bir suçlama söz konusu olup hukuki açıdan bir boşluk ve ihlal de ortaya çıkmıştı” dedi.

ŞİRİN: BASKIN YAPILMADI, YAKINDA AÇILACAĞINI UMUYORUZ

Kanalın kapatılmasına ilişkin sosyal medyada çıkan “baskın yapıldı” şeklindeki haberlerin spekülasyon olduğunu söyleyen Şirin, “Kanalın polis baskınıyla kapatıldığı ve arbede çıkmış gibi yansıtılmaya çalışıldı. Bu kesinlikle yanlıştır. RTÜK, Polis ve maliye personeli kanala gelerek mal varlığı için zabıt tuttular. Baskın ya da taşkınlık kesinlikle yaşanmamıştır. RTÜK yetkilileri ‘tedbir amaçlı kanalın kapatıldığı’ yönünde bir gerekçe söylediler. Buradan da umuyoruz ki, yakın gelecekte kanalımız tekrar açılacaktır. Yasal itiraz haklarımızı kullanacağız. Pazartesi günü yargı sürecini başlatacağız” ifadelerini kullandı.

PARALEL KUMPAS ŞÜPHESİ

Paralel kumpas olduğu ortaya çıkan Selam Tevhid dosyasında da adı geçen kanalın yayın yönetmeni Nureddin Şirin, kanala yönelik kapatma kararıyla alakalı kumpas şüpheleri olup olmadığı yönündeki bir soruya da “Kesin olarak paralel kumpas olduğunu söyleyemesek de şüphelerimiz var. Daha önce birçok kumpasın mağduru olduk. Ayrıca kapatma kararında imzası bulunan RTÜK yetkilisinin de geçtiğimiz günlerde açığa alındığı yönünde bir duyum aldık. Bu da şüphelerimizi artırdı” cevabını verdi.

nureddin şirin kudüs tv

Kudüs TV Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Şirin tarafından yapılan açıklamanın tam metni aşağıda yer almaktadır…

Bildiğiniz üzere İstanbul’da yayın yapmakta olan önce internet üzerinden daha sonra da Türksat uydusu üzerinden yayın yapmakta olan Kudüs TV yayınlarının 28.10.2016 tarih ve 2016/10 sayılı karar ile bakanlık onayıyla kapatıldığı RTÜK tarafından tarafımıza tebliğ edilmiş olup televizyon binasına gelen emniyet maliye ve RTÜK yetkilileri tarafından mühürlenerek kapatılmıştır.

Tarafımıza tebliğ edilen RTÜK açıklamasında, 668 sayılı Kanun hükmündeki kararnamenin 2 madde 4. bendinde yer alan “milli güvenliği tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine aidiyeti iltisakı ya da bunlarla irtibatı olan özel radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete ve dergiler yayınevi ve dağıtım kanalları ilgili bakan tarafından oluşturulacak komisyonun teklifi üzerine ilgili bakan onayı ile kapatılır” ifadelerine yer verilmiştir.

Bu açıklamadan da görüleceği üzere, burada herhangi bir terör örgütü ismi zikredilmediği gibi, Kudüs TV’nin hangi gün, hangi saat ve hangi yayınında böyle bir yayın yapıldığı da belirtilmemiştir. Dolayısıyla ortada belirgin olmayan bir suçlama sözkonusu olup hukuki açıdan bir boşluk ve ihlal de ortaya çıkmıştır.

“SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN HEDEF GÖSTERİLDİ”

Ancak, TV hakkında kapatılma kararı verilmeden birkaç gün öncesinden sosyal medya üzerinden başlatılan “Kudüs TV terör örgütü Haşdu Şabi’nin propagandasını yapıyor. Kudüs TV kapatılmalıdır” şeklinde belli çevre ve mihraklar tarafından hem saptırıcı, hem kışkırtıcı hem de hedef gösterici paylaşımların ve yönlendirmelerin yapılmasının ardından böyle bir kararın gelmesi, RTÜK tebligatındaki “terör örgütü” ifadesinin bu paylaşımlarda adı konulan “haşdu şabi” yapılanması olduğu yönünde bir kabul ve kanaat oluşturmaktadır. Zahiren anlaşıldığı üzere; Irak’ın Sünni bölgeleri Felluce ve El Anbar’ın DAİŞ terör örgütünden kurtarılması sırasında bu bölgelerden kurtulan Sünni halkın Haşdu Şabi savaşçılarına teşekkür ve dua eden ifadelerine binaen “Felluce ve El Anbar halkından Haşdu Şabi”ye teşekkür” alt yazısı ile sözkonusu görüntülerin TV’de yayınlanması temel alınmıştır.

“KIRMIZI ÇİZGİMİZ ÜMMET VE VAHDET BİLİNCİDİR”

Bilindiği gibi, Irak’ın ABD önderlikli Batılı ülkeler tarafından işgalinden sonra, emperyalistlerin gizli savaş yöntemleri ile Irak halkı içinde bir mezhep ayrışması ve çatışması çıkması için uzun yıllar oyunlar oynanmış, Şii Sünni, Arap Kürt, Türkmen hangi mezhep ve etnik köken olursa olsun Irak halkının İslami kardeşlik temelindeki bütünlüğü parçalanmak istenmiştir.

Bu oyun hem Irak halkı arasındaki İslam kardeşliğine dayalı birliğin dağıtılmasını, hem de Irak’ın fiilen parçalanmasını hedeflemiş olup bu oyun sadece Irak’ta değil, diğer İslam ülkelerinde de oynanmak istenmiştir. Nitekim Büyük Ortadoğu Projesi doğrultusunda Amerika ve batılı istihbarat servisleri tarafından bölgemizde yeni sınırların oluşturulmasının hedeflendiği ABD yetkililer tarafından da bizzat dillendirilmiştir. Eski ABD Dışişleri bakanı Condoleezza Rice, 2006 yılında yaptığı bir açıklamada 22 yeni sınırdan söz ederek bunu ”Yeni Ortadoğu” adı altında ifade etmiştir.

Diğer yandan Filistin işgalcisi Siyonist rejimin askeri ve siyasi kurmayları da 1980 yılından bu yana yeni parçalara ayrılmış ve küçük devletlere bölünmüş bir Ortadoğu üzerinde planlarını sürekli gündemde tutmuşlardır. Zira Siyonist İsrail rejimi hem Büyük İsrail projesini sürdürebilmek, hem de kendi varlığını ve güvenliğini teminat altına alabilmek için, Ortadoğu’nun çoklu ve parçalı bir hale gelmesinin gerekliliğini sürekli savunmuşlardır.

Dolayısıyla, burada emperyalizm ve siyonizmin bölgemizde ve aynı zamanda ülkemizde kurdukları tuzakların ve yaptıkları planların boşa çıkarılmasının ilk adımı olarak, bölgemizde oynanmak istenen mezhepçilik kışkırtmalarına karşı, Müslüman halklar ve kesimler arasında kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma köprülerini kurmak, ayrılık ve nizalara karşı vahdet ve uhuvvet bilincini güçlendirmek gerekmektedir.

İşte biz de Kudüs TV olarak her zaman iki noktayı kendimize kırmızı çizgi olarak belirledik ve bu zeminde yayınlarımızı ortaya koymaya çalıştık. Bu da Ümmet ve Vahdet bilincidir.

ERBAKAN HOCAMIZIN GÖSTERDİĞİ İSLAM BİRLİĞİ KUDÜS TV’NİN ŞİARI OLDU

Bölgemizdeki tüm sıcak bölgelerle ilgili olarak her zaman, emperyalist ve Siyonist projelerin boşa çıkarılmasını, Müslüman ülkeler, Müslüman halklar ve farklı mezhep mensubu Müslüman kesimler arasındaki her türlü gerginliğin giderilmesini öncelikle hedef olarak önümüze koyduk.

Burada kendisini rahmet ve minnetle anacağımız, Allah ruhunu şad etsin Merhum Ebakan hocamızın İslam Birliği idealine ve ortaya koyduğu somut ve pratik yol haritasına bağlı kalmayı, bizlere öğrettiği, kutsal bir miras ve büyük bir emanet bıraktığı yoldan yürümeyi ve her vesileyle İslam Birliği’ne giden yolda çalışmayı Kudüs TV olarak kendimize şiar edindiğimizi de vurgulamak istiyorum.

İşte bu temel esaslar ve sorumluluklar istikametinde, bizler bölgemizdeki her gelişmede, tutuşturulan fitne ateşlerini söndürme, Müslümanları birbirine düşüren oyun ve komploları boşa çıkarma, var olan gerilimleri azaltma, uhuvvet, ülfet ve ünsiyeti daha da artırma noktasında bir dil ve üslup kullanmayı yayın politikamızın esası kıldık.

Bizler, Kur’an-ı Kerim ve Sünnet-i Resulüllah’ın bize öğrettiği temel ölçü olarak; Müslümanlar arası sorunların, yine Müslümanların kendi aralarından oluşturacakları şura, komisyon, hakem heyeti, İslam barış gücü gibi kendi geleneğimizin kurumlarını işletme şeklinde olacağına inanıyor ve bunu savunuyoruz. Dolayısıyla İslam beldelerindeki hiçbir meseleye hiçbir dış gücün, hiçbir batılı ve haçlı devletin müdahale etmesini istemiyor, sorunlarımızın çözümünü onlara bırakmayı, onların himayesine ve gücüne sığınmayı bir zül ve aşağılanma olarak kabul ediyoruz.

Suriye’de yaşanan acı süreçte savunduğumuz, akan kanın durması, Suriye halkının hiçbir baskı ve gücün etkisi altında kalmaksızın tam özgür iradesiyle, adil ve şeffaf bir seçimle kendi geleceğini kendi elleriyle tayin etmesi, bunun için de bölge ülkelerinin kendi aralarında oluşturacağı bir üst gözetim ile bunun sağlanmasıdır.

Yine aynı şekilde Irak’ta da, Irak halkının bir bütün halinde, hiçbir mezhep ve etnik ayrımlara gitmeksizin, ülkenin bütünlüğü ve egemenliğini koruyarak, kendini meşru ve yasal zeminlerde temsil ederek, ortak ve adil bir yönetimle yönetilmesidir. Irak belli bir mezhebin, kavmin veya hizbin değil, bütün Irak halkınındır ve kendi birliği, dirliği ve güvenliği sadece kendi yerel ve milli güçlerine dayalı olmalıdır.

Bu ifadelerimizle ortaya koymaya çalıştığımız bakış, bizim Kudüs TV’deki yayınlarımızın da çerçevesini oluşturmuştur. Bundan sonra da hep bu hassasiyet ve sorumlulukla hareket edeceğiz.

“MISIR’DAKİ DARBECİLERE KARŞI 45 GÜN CANLI YAYIN YAPTIK”

Biz Kudüs TV olarak, henüz uydu yayınına geçmediğimiz, yayınlarımızı internet üzerinden sürdürdüğümüz sırada, Mısır’da emperyalist, Siyonist ve Suud rejimi gibi bölgesel işbirlikçilerinin eliyle gerçekleştirilen o meşum darbe döneminde 45 gün kesintisiz bir şekilde Mısır halkının meşru mücadelesini kesintisiz ve simultane tercümelerle canlı olarak yayınladık. Çünkü bizler, başta Şehit İmam Hasan el Benna ve Şehit Seyyid Kutub olmak üzere İslam Ümmeti’nin bu iki büyük önderinin kutlu ve mukaddes mirasını koruma ve savunmayı, bu mücadelenin yanında durup kardeşlik sorumluluklarımızı yerine getirmeyi kendimize en büyük görev addettik ve her zaman da bu duruşumuzu koruduk.

Dün Rabia katliamı sırasında gündemde tutulan bu mücadele ne yazık ki bugün unutulmuş ve terk edilmiş durumdadır. Bizler Kudüs T V olarak hem haber bültenlerinde hem de siyasi analiz programlarında Mısırlı kardeşlerimizin Hain ve katil Sisi cuntasına karşı bu mukaddes mücadelesini gündemde tutmayı, özellikle zindanlardaki İslami hareket liderlerinin davalarını ve mesajlarını kamuoyuna taşımayı kendimize bir görev bildik, kanalımızın yayınlarının durdurulduğu ana kadar da bunu kesintisiz olarak sürdürmekteydik.

Yine bizler, Allah’ın mübarek ve mukaddes kıldığı Filistin topraklarını işgal eden ve kendisini kanser uru olarak tanımladığımız Siyonist İsrail rejimine karşı sürdürülen İslami direnişi tüm boyutlarıyla kesintisiz bir şekilde gündemde tuttuk ve hiçbir televizyon kanalının yapmadığı şekilde, günlerce ve haftalarca kesintisiz bir yayınla, canlı ve simultane tercümelerle direnişimizi Türkiye kamuoyuna taşıdık.

Zira bizler, siyonizmle mücadeleyi İslam Ümmeti’nin kurtuluş projesi ve her zaman için değişmez merkezi davası olarak görüyoruz. Rabbimizin Kur’an’da da belirttiği üzere, “insanlar arasında müminlere karşı en şiddetli düşman Yahudilerdir” (Maide 82) Bu ayet de bize, İslam ümmetinin asıl ve birinci düşmanının kim olduğunu öğretmektedir. Allah’ın izniyle ve bütün cephelerdeki mücahidlerimizin mukaddes cihadı ve direnişiyle bu kanser uru Siyonist rejim Filistin topraklarından sökülüp atılacak ve Rabbimizin de vadettiği üzere bu Siyonist varlık tamamıyla ortadan kalkacaktır.

Bu cihetle, Kudüs TV her şeyden önce özgür Kudüs davasının güçlü bir ekranıdır. Kudüs bizim için bir hedef, bir menzil, bir şiar, bir bayrak ve bir kimliktir. Kudüs bizim için değişmez bir pusula, terkedilmez bir mevzi, geri atılamaz bir hedeftir. Bütün yayınlarımız ve bütün programlarımızın kalbinde ve merkezinde Kudüs vardır. Zira adımız Kudüs’tür.

“MAVİ MARMARA DAVASINI GÜNDEMDE TUTTUK”

Mazlum Filistin halkının kurtuluş mücadelesine destek olma noktasında elimizden ne gelirse onu yapmaya çalışmaktayız. Gazze’ye uygulanan insanlık dışı ablukanın kırılması için de başta Mavi Marmara olmak üzere tüm girişim ve organizasyonları bütün yönleriyle her zaman gündemde tuttuk, haberler, özel programlar ve belgesellerle Mavi Marmara davasını mukaddes bir miras olarak ilk günden bu güne kadar sürekli gündemde tuttuk ve savunduk.

Dünden bugüne, bugünden yarına siyonizme karşı mücadele cephesinde atılan her adımı, verilen her mücadeleyi kendimize bir namus-u ekber olarak görüyor, bu uğurda verilen kurbanları, aziz önderlerimizi, hususen Şeyh Ahmed Yasin’lerden Seyyid Abbas Musavi’lere, Şehit Fethi Şikaki’lerden Şehit İmad Muğniye’lere kadar tüm şehitlerimizi bir kez daha selamlıyor, onların mukaddes mücadelelerine ve miraslarına bağlılığımızı bir kez daha yeniliyoruz.

“KUDÜS DAVASI BİZİM İÇİN İBADETTİR”

Şunu burada özellikle belirtmek istiyorum: Kudüs davası bizim için bir siyaset ve bir yayın meselesi değildir. Kudüs davası bizim için bir akide ve bir ibadettir. Biz bu davayı özellikle 1980 yılında Konya’da düzenlenen tarihi Kudüs Mitingi’nden bu yana yüreğimize ve benliğimize nakşettik. Bu yolda bizim başöğretmenimiz de Rabbim ruhunu şad etsin Merhum Necmeddin Erbakan hocamızdır. Çocukluk günlerimizden bu yana yüreğimize Kudüs sevdasını yerleştiren da Erbakan hocamızdır. Burada bir kez daha şunu belirtmek isterim ki, o gün Erbakan hocamızın önderliğinde yaptığımız Kudüs yemini bugün yine dillerimizdedir ve inşallah Özgür Kudüs’te Erbakan hocamızı, özgür Kudüs müjdesiyle selamlayacağız.

Yine belirtmek isterim ki, Filistin davasının en sahipsiz kaldığı bir dönemden geçmekteyiz. İslam dünyasında oynanan şeytani oyunlar ve tutuşturulan fitne ateşleri dolayısıyla Kudüs ve Mescid-i Aksa tarihinin en yalnız dönemini yaşamaktadır. Üçüncü İntifada olarak adlandırılan mukaddes Kudüs İntifadası yüzlerce şehit ve yaralısıyla yoluna devam ederken, neredeyse bu İntifada hiç görülmemekte ve gündeme getirilmemektedir.

“KUDÜS İNTİFADASINI GÜNDEMDE TUTTUK”

Bizler Kudüs TV olarak bütün yayınlarımızda ve haber bültenlerimizde sürekli Kudüs İntifadasını gündeme almakta, Filistinli konuklarımızla, Filistin’den canlı telefon bağlantılarıyla ve diğer ülkelerden Filistin davası bağlılarıyla yaptığımız yayınlarla Kudüs İntifadası’nı zihinlerde ve yüreklerde canlı tutmaya çalıştık. Haber bültenlerimizin ve programlarımızın merkezinde hep Kudüs İntifadası olmuştur. 

Ama ne yazık ki bölgemizde öylesine haince oyunlar oynanmakta, öylesine namertçe ittifaaklar kurulmaktadır ki, Filistin ve Kudüs işgalcisi Siyonist rejim düşman olmaktan dost ve stratejik ortak haline getirilmektedir.

Nitekim geçen hafta Siyonist rejim başbakanı Benyamin Netenyanu Knesset’in açılışında yaptığı konuşmada aynen şunu söyleyebilmiştir: “Bugün Arap ülkelerinin büyük bir çoğunluğu bizi müttefik ve Ortadoğu’nun güvenlik ve istikrarı için anahtar bir ülke olarak görmektedir. Bu Arap ülkeleri bize saygı duymaktadır. Filistinlilerin geleceği de bu Arap ülkelerinin geldiği nokta olacaktır.”

Şimdi sizlere sormak isterim; Siyonist rejim başbakanı Netenyahu’nun sözkonusu ettiği bu Arap ülkeleri kimlerdir? Siyonist rejime saygı duyan, bu terör ve işgal rejimini kendilerine stratejik ortak olarak gören, onunla ittifaklara giren ülkeler hangi ülkelerdir?

İşte biz bu ihanetlere dikkat çektiğimizde, onları belgeleriyle ve delilleriyle ortaya koyduğumuzda, onların İslam ümmetine, özelde de Filistin davasına olan ihanetlerini ifşa ettiğimizde karşımıza bir sürü oyunlar çıkarılmakta, bizlere karşı suçlamalar geliştirilmekte, hatta bizlerin mezhepçi-İrancı vs. olduğumuzu ileri sürülerek karalamak istemektedirler.

Bu vesileyle bir kez daha buradan net, açık ve kesin bir dille vurgulamak istiyoruz ki; bizler yayınlarımızda İslami Vahdet’i esas alırken, Rabbimizin “ümmet-i vahide” buyruğuna tabi olmaktayız. Hangi mezhepten, kavimden ve hizipten olursa olsun, “La ilahe illallah ve Muhammedun resulüllah” bayrağı altında tek bir İslam ümmeti. Bu birliği parçalayacak, ümmet içinde husumet, ayrılık ve nizalara yol açacak her söz eylemi şeri açıdan haram olarak bilmekte, hangi ülke, hangi mezhep ve hangi kesim mensubu olursa olsun, Müslümanlar arası ayrılık ve düşmanlıklara sebep olanları da aziz İslam’ın düşmanları olarak görüyoruz.

Bu cihetle, Amerikan ve İngiliz emperyalizminin projeleriyle, onların istihbarat servisleri ve sermayeleriyle Müslümanlar arasında mezhepçilik fitnesini çıkaranları telin ediyor, bunların ifsatlarına karşı ümmet bilincini güçlendirmeyi de en büyük farz ibadet olarak görüyoruz.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN DA DEDİĞİ GİBİ BÜTÜN MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR”

Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla ve özellikle vurguladığı üzere, bizim kimliğimiz mezhep üzerinden değil, dinimiz üzerinden tanımlanır. O da Aziz İslam’dır. İslam ümmetin üst kimliğidir. Hangi mezhepten olursa olsun, bütün Müslümanlar kardeştirler ve Hz. Resul-i Ekrem’in buyurduğu üzere bir vücudun azaları gibidirler. Bizler bu hususta mezhep imamlarımızın ve salih ulemanın, ihya ve islah önderlerinin bize gösterdiği yoldan gideriz. İslam Ümmeti’nin birliği, dirliği, esenliği yolunda unutulmaz çabalar sergileyen, eserler ortaya koyan, bu hedef için mücadele eden herkes bizim kandillerimizdir.

Bu cihetle İslam toplumlarında yeşertilen ve azdırılmaya çalışılan her türlü ifrat ve tefrite, tekfir ve husumete karşıyız. Bizler rabbimizin tarif ettiği vasat ümmetiz; şiarımız da vahdettir; emr-i bil maruf ve nehy-i anil münkerdir.

Kudüs TV’nin yayın politikasının esaslarını sıralarken bahsettiğimiz bu hususlarda, şu veya bu şekilde bir yanlışlık ve kusur içinde olursak, kardeşlerimizin bizleri uyarmasını istiyoruz ki, bizler bu uyarıları bir rahmet olarak addederiz.

“17-25 ARALIK’IN KARŞISINDA DURDUK”

Bizler Kudüs TV olarak, ister 17-25 Aralık, isterse 15 Temmuz meşum darbe girişimleri karşısında bütün yayınlarımızla geceli gündüzlü bu melun ve menfur emperyalist Siyonist saldırganlığa, kumpas ve istilalara karşı meşru hükümetin ve cumhurbaşkanımızın yanında durduk; ilk andan itibaren bu kalleşçe düşmanlıkların karşısında durmanın, yeni bir işgal girişimine karşı vatanı savunmanın ve bu ihanet karşısında göğüsleri siper etmenin bir namus olduğunu ifade ettik ve savunduk.

“YAYINLARIMIZDA 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİYLE İFTİHAR ETTİK”

Yayınlarımızda bir Çanakkale ve bir Kurtuluş savaşı misali, milletimizin bütün kesimleriyle birlikte hükümetin ve cumhurbaşkanımızın yanında vatan savunmasında yer almasını iftihar verici bir tablo olarak niteleyip bunun şükrünü ve hamdını dile getirdik. Diğer bütün yayınları durdurup bir ay boyunca meydanlardaki nöbetleri canlı yayınlarla ekranlara taşıdık. Milletimizin bu destansı direnişini ve zaferini yüreklere nakşetmeye çalıştık. 15 Temmuz şehitlerini Bedir şehitleri gibi, Kerbela şehitleri gibi, Kudüs şehitleri gibi kendimize şiar ve iftihar edindik.

“KANAL YÖNECİMİZİN OĞLU KEMAL EKŞİ’Yİ 15 TEMMUZ’DA ŞEHİT VERDİK”

İşte bu şehitlerimizden biri de Kemal Ekşi kardeşimizdir. 24 yaşındaki bu kardeşimiz o meşum darbe girişiminin ta ilk anında Cumhurbaşkanımızın da çağrısına uyarak ölüm ve kan kusan darbeci cellatların karşısına çıktı. Boğaz köprüsünde tertemiz göğsünü namlulara açtı ve orada Rabbine lebbeyk diyerek şehadet şerbetini içti. Bu gencecik şehidimizi bu vatan ve bu ümmet için, emperyalist ve Siyonistlerin bu kalleşçe istila girişimlerini, Merhum Mehmed Akif’in ifadesiyle, hayasızca akınını durdurmak için kurban verdik. Şehidlerimizden sadece biriydi bu.

Ama burada bu şehidimizin adını dile getirmekteki amacımız, işte bu şehidimizin muhterem babaları Ekrem Ekşi’nin şu anda burada yanımızda olması ve başından beri burada ifade etmeye çalıştığımız hususların bu şehit babasının da düşüncelerinin de bunlar olduğunu belirtmem içindi. Zira onun kendisinin de bir 15 Temmuz Şehidi babası olarak kamuoyu ve devlet ricalinin öğrenmesi için sizlere söyleyeceği birkaç söz olacaktır.

“BEN DE 28 ŞUBAT MAĞDURLARINDANIM”

Son olarak Kudüs TV yayınlarının üzerinde durduğu bir noktayı da belirttikten sonra sözlerime son vermek istiyorum.

Ben de bir 28 şubat dönemi mahkumu olarak, bu ülkede 20 yılı aşkın zamandır zindanlarda olan yüzlerce kardeşimiz var. Bunların tamamına yakını bugün kendilerine paralel yapı, terör örgütü dediğimiz unsurların yargılamaları ve kararlarıyla hapishanelere konulmuş kardeşlerimiz. DGM’lerin, 28 Şubat dönemi yargılamalarının nasıl hukuk dışı ve gayri adil olduğunu herkes bilmekte ve kabul etmektedir.

İşte biz Kudüs TV olarak sürekli yaptığımız yayınlarda ve programlarda bu kardeşlerimizin serencamını, ailelerin mazlumiyet ve mağduriyetini dile getirmeye ve gündemde tutmaya çalıştık. Bu yaptığımız yayınların hem kamuoyu hem de devlet ricali nezdinde nasıl bir etki meydana getirdiğini bizzat kendilerinden duyduk öğrendik.

Yayınlarımız sırasında, Kurban bayramı öncesinde yaptığımız bir yayında, hapishanelerde bulunan kardeşlerimizin ailelerine, “Allah’ın izniyle bu bayram tutsak kardeşlerimizin zindanda kalacağı son bayram olacaktır” demiştik. Kudüs TV olarak en büyük amacımız da bu kardeşlerimizin özgürlüğünün sevincini yaşamak ve bunun mutluluğunu aileleriyle birlikte paylaşmaktı. Şu an bu yayınlara devam edemiyorsak da, inşallah yayınlarımıza tekrar başladığımızda, ilk yapacağımız iş bu tutsak kardeşlerimizin özgürlüğünün müjdesi olacaktır.

Daha birçok konuyu burada paylaşmak isterdim, ama hem sözü daha çok uzatmamak için sonuç olarak şunu hem sizlere hem de ilgili devlet ricaline arz etmek istiyorum.

Bütün burada anlattıklarım, “terör örgütü propagandası yapmak” isnadıyla 668 sayılı Kanun hükmündeki kararnameye dayalı olarak 28.10.2016 tarihinde RTÜK tarafından kapatılan ve kapısına mühür vurulan kudüs TV’nin yayın politikası ve yayınlarını sizlere özetlemeye çalıştım.

Biz, Rabbimizin buyruğu üzere; emr-i bil maruf ve nehy-i anil münker vazifemizi, ümmetimize özelde de Kudüs davasına karşı olan sorumluluğumuzu ifa etmek için TV yayını yapmakta idik; hedefimiz ve azmimiz bu yönde bu ilkeler ve esaslar temelinde yayınlarımızı sürdürmektir.

Bu duruşumuzun, bu bakışımızın, bu hassasiyet ve istikametimizin önü kapatmalarla ve mühür vurmalarla kesilecekse, bunu sadece Allah Tebareke ve Teala’ya arz ederiz. Hem yaptıklarımızı, hem karşılaştıklarımızı yüce Rabbimize sunar, O’nun hükmüne ve adaletine sığınırız. Zira Rabbimiz gözetleyendir ve hakimlerin hakimidir.

İslam Ümmeti’nin zor bir dönemden geçtiği bir dönemde, her türlü gerilim ve nizalardan, kışkırtma ve fitnelerden uzak durmayı kendimize şiar ve yol ediniyoruz. Bu minval üzere kurumsal ya da kişisel olarak yapılan suçlamalara ne cevap verme durumundayız, ne de polemik ve tartışmalara girip düşmanın ekmeğine yağ sürmek istiyoruz. Rabbimizden niyazımız, ayaklarımızı sabit kılması, üzerimize sabır yağdırması ve bizleri Kudüs’ümüzün özgür ve aydınlık şafaklarında buluşturmasıdır.

Kudüs TV’ye yönelik kapatma kararını da sizlerin vasıtasıyla bütün kamuoyunun pak vicdanlarına arz ediyor, bu yanlış uygulamanın bir an önce giderilmesini de ilgili mercilerden arz ve talep ediyoruz.

Rabbim hepimizi kendi razı olduğu yol üzere kılsın, bizi katına razı olduğu kullardan karar kılarak alsın ve Mahşerde Salihlerle birlikte haşretsin.

“Müminlerden öyle erler vardır ki onlar Allah’a verdikleri söze sadık kaldılar; onlardan kimileri adaklarını yerine getirdi; kimileri ise sırasını beklemekte.” (Ahzab 23)

Özgür Kudüs’e selam olsun.

Nureddin Şirin (Kudüs TV Genel Yayın Yönetmeni)

“15 TEMMUZ’DA OĞLUM KEMAL’İM KURBAN OLDU, KUDÜS TV’NİN KAPATILMASI DA BAŞKA BİR KURBAN OLDU”

ekrem ekkşi

15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişiminde Boğaz Köprüsü’nde şehit olan Kemal Ekşi’nin babası aynı zamanda Kudüs TV yöneticisi Ekrem Ekşi de şu konuşmayı yaptı:

Bugün buraya sizin karşınıza bir kardeşiniz olarak çıktım. Çok kısa olarak birkaç cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Evet ben burada sizin karşınızda bir şehit babası olarak çıktım; anlayışınıza ve affınıza sığınarak, yayınlarıyla gözbebeğimiz olan Kudüs TV’nin kapatılmış olmasından duyduğum derin acıyı, şaşkınlığı ve şoku kelimelerle nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum.

Hepimiz 15 Temmuz’u yaşadık; 15 Temmuz gecesi yöneticisinden halkına hepimiz için, tüm ülkemiz ve ümmetimiz için tam bir dönüm noktasıydı.

Allah’a hamd olsun ki bu istilaya, bu zalimce darbe girişimine karşı bütün millet olarak hep birlikte karşı durduk, göğüs gerdik, sinelerimizle tankları, namluları, kurşunları ve bombaları püskürttük. O zaman hiçbir mezhep ayrımı, cemaat ayrımı, tarikat ayrımı, parti ayrımı da yapmadık. Ortak bir özelliğimiz vardı, görüşlerimiz, partilerimiz, mezheplerimiz farklı da olsa biz millet idik ve Müslüman idik.

Herkes tek yumruk, tek ses ve tek yürek oldu. Yaşlı dedelerimizden bacılarımıza, genç kardeşlerimizden yavrularımıza kadar hepimiz bedenlerimizle bir savunma hattı oluşturduk ve Cumhurbaşkanımızın dirayeti, milletimizin cesaret ve fedakarlığı ile tarihin en büyük zaferlerinden birini kazandık.

İşte bu süreçte, Kudüs TV geceli gündüzlü hep yanımızda oldu. Yayınları yüreklerimize inşirah, kalplerimize sevinç ve gurur saldı.

Evet bir baba olarak gencecik şehit oğlumu kara toprağın bağrına bıraktım; ama bana bunun gururunu, övüncünü yaşatan her şeyden önce Kudüs TV oldu. Kudüs TV’nin yayınlarıyla, özellikle de Nureddin kardeşimizin günler süren yayınlarda dile getirdiği hususlarla bu 15 Temmuz’un nasıl bir zafer ve nasıl bir destan olduğunu zihinlerimize ve yüreklerimize nakşetti.

Ve ben bu yayınların ardından o gece boğaz köprüsünde göğsünden vurularak şehadet şerbeti içen oğlum Kemal için “Ya Rabbi bu kurbanımı kabul et” diye dua etmiştim. Allah ve Hz. Resulüllah indinde büyük bir iftiharı benliklerimde ateş gibi hissediyordum.

Ben gencecik yavrumu, Hz. Seyyidüşşüheda İmam Hüseyin’in oğlu Ali Ekber’i cenk ve şehadet meydanına göndermesi misali, ben de bu zamanın zalimlerinin karşısına bir kurban olarak uğurladım Kemal’imi…

Onun aramızdan ayrılmasının acısının ne kadar büyük olacağını elbette siz de takdir edersiniz. Ama ben bu acıyı vatanım için, ümmetim için, büyük şeytan Amerika’nın bu alçakça saldırısının püskürtülmesi için sineme gömdüm.

Ama şimdi bir başka derin acıyı yaşıyorum… 15 Temmuz’da oğlum Kemal’im kurban oldu. Kudüs TV’nin kapatılması da başka bir kurban oldu benim için. Canımdan, tenimden, yüreğimden bir parça koparılmış gibi hissediyorum kendimi… Bu bizim kaderimiz olmamalıydı; bu acıyı yaşamamalıydık…

Ben bu TV’de yöneticilik yaptım; derdimiz, kaygımız, kavgamız, sevdamız hep Kudüs oldu. Müslümanların birliğinden, Kudüs’ümüzün özgürlüğünden başka neyin peşinde olduk?

Eğer 15 Temmuz darbesi başarıya ulaşsaydı; basında da yer aldığı üzere; ilk alınan, belki de infaz edilecek olanların başındaki isim Nureddin Şirin kardeşimiz geliyordu. O zaman Kudüs TV de teröristlikle suçlanıp kapatılacak, mallarına el konulacaktı.

15 Temmuz darbe girişiminin yavrularımızın ve aziz milletimizin fedakarlığı ile hüsrana uğratılmasının ardından yaşadığımız sevince bu acı niye bulaştı? Kudüs TV niçin elimizden alındı?

Hiç kimseye sitem de etmek istemiyorum, suçlamada da bulunmak istemiyorum. Ama size şunu diyeyim ki; ben bugün buradan ayrıldıktan sonra oğlum Kemal’in kabrinin başına gidecek, onunla dertleşecek ve sinemdeki acıyı ona dökeceğim.

Hz. Hüseyin şehit oğlu Ali Ekber’in kana bulanmış bedeninin başına gelince şunu demişti;

“Oğlum, senin şehadetin benim başımı yükseltti”

Evet ben de oğluma aynen öyle diyorum ama ardından da şunu ekliyorum:

“Oğlum senin ardından Televizyonumuzun kapanması ise belimi kırdı.”

Bu duygularla sözlerime son veriyor, yüce Rabbimden sabırlar niyaz ediyorum….

Ya Rabbi yegane sığınağımız sensin; sen şahidimiz ol…

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar