Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaDünya100 yıl önce Filistin'de Siyonist oyun

100 yıl önce Filistin’de Siyonist oyun

Osmanlı Hariciye Nezareti (Dışişleri Bakanlığı) tarafından 3 Mart 1918’de hazırlatılan “Filistin Meselesi-Siyonizm Davası” başlıklı raporda, Siyonistlerin Filistin’i işgalinde en büyük destekçilerinin İngiltere olduğu belirtiliyor. Milli Gazete’den Timuçin Mercanoğlu’nun hazırladığı haberde, İngiltere’nin Yahudilere yardım etmesindeki amacı ise “ekonomik çıkar” sağlamak şeklinde ifade ediliyor.

Daha çok Avrupa gazetelerinden yapılan alıntılar ve bunlara yapılan yorumların yer aldığı 43 sayfalık rapor, önemli bir tarihi belge olma özelliği taşıyor. Raporda, Birinci Dünya Savaşı devam ederken Filistin’i işgal eden İngiltere’nin, Yahudileri en hassas oldukları Filistin meselesinde nasıl kullandığına dikkat çekiliyor. 

Osmanlı Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı raporda, İngiltere’nin Filistin’i işgali ve sonrasında bölgede yapacağı ifsat çalışmaları hakkında öngörüler belirtiliyor. Raporda, “O bölgede hükümetimizin nüfuzunu azaltmak ve buna karşılık bölgede kendi gücünü artırma gücü elde edecektir. O yerlerde Osmanlı nüfuzunu ve itibarını zedeleyebileceği ve orada yaşayan milletleri aleyhimizde kullanabileceğini hesap eden İngiltere hükümeti, zemin ve zamana uyan bu fikirlerini uygulamak için birçok menfaat bulmuştur” deniliyor.

FİLİSTİN MESELESİNİ KULLANARAK YAHUDİLERİ AVUCUNA ALDI

Filistin’i işgal eden İngiltere’nin orada bir Yahudi devleti kurulmasına yardım etmesindeki rolü ise Yahudilerin sahip olduğu sermayeye göz dikmesi olarak ifade ediliyor. Raporun devamı şu şekilde:

“İngiltere hükümeti Birinci Dünya Savaşı sırasında ve savaştan sonra mevcudiyetini sağlamak için elde ettiği bütün milli vasıtaları, Yahudilik alemi ile beraber elde etmiş olacağını tahmin ediyordu. Şüphe yok ki, bütün dünya ekonomisini elleri içine almış olan Yahudileri, bil mukabele kendi eli içine alarak dünyayı iktisadi esaret altında tutmak ve bu sayede Filistin meselesi gibi Yahudilerin ince damarlarını oynatan bir mesele sayesinde rahatlığa ermek, İngiltere hükümeti için savaşın son safhasında hem maliye hem iktisadi hem de siyaseten menfaat sağlamış olacaktır.”

filistin belge1

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar