Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaEkonomi1 Kasım seçim sonuçları doları 2,70 TL'ye indirir mi?

1 Kasım seçim sonuçları doları 2,70 TL’ye indirir mi?

1 Kasım seçim sonuçları doları 2,70 TL’ye indirir mi? Bu soruyu yorumlayan uluslararası analistler, seçim sonuçlarıyla yok olan siyasi belirsizliğin, TL’ye kısa bir rahatlama dönemi yaşatacağını, gelecek günlerde, dolar/TL 2,70 seviyesine kadar inebileceğini belirtiyor.

 

ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırım beklentisi, gelişen ekonomilerin para birimlerini baskılamaya devam ederken, uluslararası analistler, siyasi risklerin azalmasının, Türk lirasını yukarı yönlü destekleyebileceğini öngörüyor.

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Commonwealth Foreign Exchange’in Piyasa Başanalisti Ömer Esiner, dolar /TL paritesinin önümüzdeki günlerde gerileyebileceğini belirterek, “Seçim sonuçlarıyla yok olan siyasi belirsizliğin, TL’ye kısa bir rahatlama dönemi yaşatacağını düşünüyorum. Gelecek günlerde, dolar/TL 2,70 seviyesine kadar inebilir” dedi.

Esiner, diğer taraftan Avrupa Merkez Bankasının (ECB) parasal genişlemeyi artırması ve Fed’in faiz artışına başlamasının TL’yi olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekerek, “Eğer, aralıkta ECB parasal genişlemeyi artırırsa bu, TL’yi dolara karşı zayıflatır. Daha önemlisi, Fed de faizleri artırmak için aralıkta harekete geçerse bu, Türk lirası dahil tüm gelişen ülke paralarını olumsuz etkileyecektir. Dolar/TL, bu senaryoda yıl sonunda yeniden 3,00 seviyesine kadar yükselebilir” diye konuştu.

“Türkiye’de artık daha iyi bir kredi hikayemiz var”

Commerzbank’ın Londra’daki Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose ise doların yıl sonunda 2,90 seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini kaydetti.

Merkez Bankasının faiz politikasının önümüzdeki dönemde Türk lirasının seyrini baskılayabileceğini savunan Ghose, “Türkiye’de artık daha iyi bir kredi hikayemiz var. Ekonomik büyümenin daha yüksek olmasını bekliyoruz. Fakat aynı zamanda Merkez Bankasının da önümüzdeki dönemde faizleri artırmasını beklemiyoruz” yorumunda bulundu.

“Türk lirası, gelişen piyasalardaki hareketleri takip ediyor”

Standard Chartered Bank Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Kıdemli Ekonomisti Philippe Dauba-Pantanacce, Türk lirasında seçim sonrasında bir miktar volatilite (dalgalanma) görüldüğüne dikkati çekerek, “Fakat bu biraz da büyük resimde gelişen piyasalarda neler olduğu ile ilgili. Türk lirası az ya da çok gelişen piyasalardaki geniş çaplı hareketleri takip ediyor. Son dönemde lirada gördüğümüz rallinin bir kısmı gelişen piyasalardaki yükselişten kaynaklanıyor” görüşünü paylaştı.

Daha önce AA’nın sorularını yanıtlayan Nomura Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Bölgesi Stratejisti Timothy Ash, “Yıl sonunda dolar/TL’nin yaklaşık 2,75 seviyesinde olmasını bekliyorum. Piyasada yükseliş görülmesini bekliyorum” ifadesini kullanmıştı.

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Öne Çıkan Başlıklar