Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaDünyaZelenski: "İki kenti daha kurtardık"

Zelenski: “İki kenti daha kurtardık”

Ukrayna lideri Zelenski son açıklamasında ise sahadaki ilerleyişlerinin sürdüğünü belirterek, “Başarımız Liman kenti ile sınırlı kalmadı. Arkhanhelske ve Myrolyubivka’yı da kurtardık” dedi.

Ukrayna’daki Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrol ettiği Donetsk ve Luhansk ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde 23-27 Eylül tarihinde yapılan referandumlarda Rusya’ya katılma kararı çıktı. İmzaladığı belgeyle bu bölgelerin bağımsızlıklarını tanıyan Rusya Devlet Başkanı Putin, şimdi söz konusu bölgelerin ilhakını resmen açıkladı.

Putin’in tüm dünyada tepki çeken hamlesine Ukrayna lideri Zelenski’den anında karşı hamle geldi. Zelenski, ülkesinin NATO’ya başvuru belgesini imzaladı. Zelenski, “Hızlandırılmış NATO üyeliği için resmen başvuru yaptık. Ukrayna, Putin Rusya Devlet Başkanı olduğu sürece, Rusya Federasyonu ile hiçbir müzakere yürütmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Son olarak sahada ve masada devam eden savaşta önemli gelişmeler yaşandı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda ilhak ettiği Donetsk bölgesindeki Liman şehrinden çekildiğini duyurdu. Zelenski, “Liman kenti Rus işgalcilerden tamamen temizlendi” dedi.

Bununla da yetinmeyen Ukrayna ordusu Lyman’dan sonra iki kenti daha geri kazandı. Zelenski, Ukrayna güçlerinin Herson bölgesinde 2 yerleşim yerinin kontrolünü yeniden ele geçirdiklerini belirterek, “Başarımız Liman kenti ile sınırlı kalmadı. Arkhanhelske ve Myrolyubivka’yı da kurtardık” dedi.

Daha önce Donetsk bölgesindeki Liman kentini geri aldıklarını, kentte Ukrayna bayrağının dalgalandığını hatırlatan Zelenski “Donetsk’te Rus güçlerini püskürtmeye devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar