Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaSağlıkZahter Nedir, İçeriği Nasıldır? Zahterin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Zahter Nedir, İçeriği Nasıldır? Zahterin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Gazianteplilerin vazgeçilmezi olan kahvaltılık zahter, geçmişten günümüze sofraları süslemeye devam ediyor. Birçok fayda barındıran kahvaltılık zahter karışımı, deneyenlerin vazgeçilmez lezzeti haline geliyor. Kansere karşı korumadan bağışıklık güçlendirmeye kadar pek çok etkisi bulunan zahter karışımı genellikle kahvaltılarda tüketiliyor.

Zahter Nedir ve İçeriği Nasıldır?

Gaziantep’e özgü kahvaltılık zahter, yıllardır sevilerek tüketilen yöresel bir tat olarak sofralarda yerini alıyor. İçerisinde; toz leblebi, kabak çekirdeği tozu, dövülmüş karpuz çekirdeği, susam, limon tuzu ve çeşitli baharatlar barındıran toz haline getirilmiş zahter, birçok hastalığa iyi geldiği için yoğun ilgi görüyor. Kilosu ise 200 TL’den satılıyor.

Nasıl Tüketilir?

Kahvaltılık zahter satışı yapan aktarcı Mustafa Maraşlı, “Gaziantep’e özgü kahvaltılık zahter. Yeniş şekli ise; bir kaseye zeytinyağı, bir kaseye zahter. İlk olarak Antep’e özgü ekmek önce zeytinyağına daha sonra zahtere banarak yenilir. İçerisinde ise; leblebi tozu, kabak çekirdeği tozu, dövülmüş karpuz çekirdeği, susam, limon tuzu ve bilmediğimiz birkaç baharat daha var. Fiyatı 200 TL’dir. Tura gelen vatandaşlar sıklıkla alıyor. Talep çok fazladır” dedi.

Zahterin Turistik İlgi Çekmesi

Zahter hakkında bilgi veren işletmeci Selami Yanık, “Zahter, Kilis ve Gaziantep’te tüketilen bir yiyecektir. Genellikle kahvaltıda tüketilir. Zahter, iştah açıcı bir yiyecektir. Aynı zamanda solunum rahatsızlığı çeken hastalara da iyi gelmektedir. Genel anlamda bu Mezopotamya’da çok fazla tüketilir. Yerli ve yabancı turistler zahterin tadını merak ediyor. Kahvaltıda zahterin içecek olduğunu zannedenler oluyor. Bizde kendilerine anlatıp tattırıyoruz. Ürünü görüp şaşıranlarda oluyor. Tadını çok beğenip talep edenler de var. Faydaları ise; bronşite, karaciğerdeki toksinlere ve birçok organa iyi geliyor. Aynı zamanda iştah açıcı özelliği ile de kilo almak isteyen vatandaşların tercihi oluyor” şeklinde konuştu.

Zahterin Faydaları Nelerdir?

Her sabah zahter tükettiğini söyleyen müşteri Mustafa Öztürk, “Zahter, Gaziantep’te meşhur bir yiyecektir. Sabah kahvaltılarında sıklıkla tüketilir. Vatandaşlara mutlaka tavsiye ediyorum. Birçok hastalığa iyi geldiği için sıklıkla tüketmeye çalışıyorum” diye konuştu.

Toz zahter karışımının faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

-Birçok kanser türüne karşı koruma sağlar.
-Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, mide ve bağırsak sağlığını korur.
-Kanı temizler, karaciğeri korur ve vücudu toksinlerden arındırır.
-Vücutta mantar oluşmasını önler, cilt sağlığını korur.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.
-Karaciğer yağlanmasının önüne geçer.
-İdrar söktürücü özelliğiyle ödemi giderir.
-Mikroplarla savaşarak vücuttan mikropları uzaklaştırır.
-Böbrek sağlığını korur.
-Ciltte oluşan yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
-Hücreleri yeniler.
-Cildin sarkmasını ve kırışmasını geciktirir.
-Saç sağlığını korur, saç dökülmesinin önüne geçer.

Gazianteplilerin günlük yaşamının vazgeçilmezi olan zahter, sunduğu sağlık faydaları ile yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekmeye devam ediyor.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar