Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemVatan Partisi'nden arıcılara destek

Vatan Partisi’nden arıcılara destek

 

Türkiye’nin dört bir yanında ucuz şeker vaadiyle dolandırılan arıcılara, Vatan Partisi sahip çıkıyor. Son olarak Adanalı Türkiye Tarım, Gıda, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu mağdurları, Vatan Partisi İl Başkanlığını ziyaret etti. İl Başkanı Ahmet Suseven ile görüşen arıcılar, “ Siyasi parti olarak arkamızda duran bir siz varsınız. Teşekkür ederiz.” dedi. Suseven de görevi aldıklarını ve bu sorunu çözeceklerini kaydetti.

 

Arıcılar dolandırıldı. Vatan Partisi sahip çıktı. Türkiye Tarım, Gıda, Hayvancılık ve Arıcılık Platformu (TAHAP) ile şeker için anlaşan ve Şubat ayında peşin para veren üreticiler şeker ve paralarını alamadı.

 

50 kiloluk şeker torbasını 400 liraya almak isteyen üretici, TAHAP’a milyonlarca lira para yatırdı. Üretici anlaşılan tarihte şekeri alamayınca, mağdur oldu. Hukuki yollara başvuran üretici, süreç yavaş işleyince, Vatan Partisi’nden yardım istedi. Vatan Partisi Adana İl Başkanlığı’na gelen arıcılar konuyu İl Başkanı Ahmet Suseven ile görüştü. Suseven Aydınlık Gazetesi’ne yaptığı açıklamada , “Bu ülkenin üretimine zarar veren her kişinin ve kurumun karşısındayız. Üretimin ve üreticinin her daim yanındayız. Görevi aldık. Mücadeleyi birlikte büyüteceğiz.” dedi.

ARILARIMIZIN YÜZDE 50’SİNİ KAYBETTİK

Arı kolonilerinin gelişim ve çoğalım döneminde üretici, doğada polen olmadığı için şeker ile besleme yapmak zorunda. TAHAP’a piyasanın biraz daha altında şeker alabilmek için para yatıran binlerce üretici ise şekerini alamayınca kovanlarının yüzde 50’sini kaybetti. Üretici Remzi Alpaydın, “Baba mesleğimi bitirdi.” Diyerek TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu’na seslendi: Kovanlarının yarısını bu şahıs yüzünden kaybettim. Var olan kovanlarımda da ciddi verim kaybı yaşadım. Bu adam benim baba mesleğimi bitirdi. Şikayetçi olduk. Hakkımızı alana kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz.

TAHAP GENEL BAŞKANI’NDAN ÜRETİCİYE ÇİRKİN TEKLİF

Türkiye genelinde sayısı binleri bulan mağdur üreticiler hakkını aramak için savcılığa başvurdu. İlk başvuruların yapıldığı Adana’da ise TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu savcılığa başvurmaya karar veren Yüreğirli üreticilere çirkin bir teklifte bulundu. Sarıoğlu’nun üreticilere “Sakın diğer üreticilerin haberi olmasın. 2 TIR şekerinizi savcılığa gitmezseniz, yarın göndereceğim.” dediği öğrenildi. Üretici Ömer Yeşil ve diğer Yüreğirli üreticiler, “ Her zaman birbirimizin yüzüne bakıyoruz. Biz kimseye ihanet edemeyiz. Ya hepimize gönderirsin ya da şikayetçi oluruz.” Şeklinde cevap vererek, bu çirkin teklifi reddetti.

 

 

 

ARILAR AZALDI BİRÇOK SEKTÖR TEHLİKEDE

 

Bu sene arı sayısının azalması birçok farklı sektörü de olumsuz etkiledi. Üretici Ömer Bulak, “ Bitkilerin çoğalmasında arılar büyük rol oynuyor. Bu sene bir şahıs yüzünden Türkiye’nin bitki çeşitliliği ve tarımsal üretimi tehlikede.” Diyerek arıcılığın doğal yaşam ve tarımsal üretim için önemini vurguladı. Aynı zamanda bu sene bal üretiminin de çok azaldığını belirten Bulak, “ Bu sektörden sadece biz para yemiyoruz. Bu dolandırıcılıktan, nakliyecisi de etkilendi, ambalajcısı da. Birçok sektör silsile şeklinde yara aldı.” İfadelerini kullandı.

 

ÜRETİCİDEN KARARLILIK MESAJI: BİZ BİNLERİZ O TEK

 

Haklarını sonuna kadar arayacaklarını belirten Bal Üreticisi Ömer Bulak, “Biz binleriz, O ise tek. Şunu belirtmek istiyorum ki, kimse arıcının ekmeğiyle oynayamaz. Biz gece gündüz demeden; dağda, taşta, bayırda üretmek için, çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı için çalışıyoruz. Ekmeğimizi yedirmeyiz.” diyerek kararlılıklarını beyan etti.

 

GEZGİNCİ ARICILARIN PARASINI CEBİNDEN ÖDEDİ

 

TAHAP Yüreğir Şube Başkanı Şahin Özmetin, olayın en büyük mağdurlarından. Özmetin, bahar dönemini geçirmek için Adana’ya gelen gezginci arıcıların şeker parasını ödemek için kendi evini satmak zorunda kaldı. Özmetin, “ Bölgemize misafir olarak gelen gezginci arıcılar da TAHAP’a para yatırdı. Adamlar gidecekleri zaman, “Paramızı verin biz gidelim kardeşim” deyince ben de 1 milyon tl değerindeki evimi 600 bin liraya sattım. Mağduriyetlerini giderdim.” dedi.

 

“ASIL ÜRETİME ZARAR VEREN KİŞİ TERÖRİSTTİR”

 

Mağdur arıcılar, TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu’nun paralarını isteyen arıcılara, “Terörist ve FETÖ’cü bunlar.” demesine tepki gösterdi. Üretici Ömer Bulak, “ Biz ekmeğimizi kazanmaya çalışıyoruz. Bunun için de dünyanın en temiz mesleğini, doğaya ve insana en faydalı işi yapıyoruz. Söylediği her şeyi kendisine iade ediyoruz.” dedi. Üretici Ömer Yeşil de, “Bu ülkenin, devletin baş düşmanı üretime zarar veren kişidir. Biz üreterek vatana hizmet ediyoruz. Biz vatanımızı sevmesek bu kadar zor koşullarda üretim yapmayız. Asıl bizim arılarımızı öldüren dolayısıyla üretime zarar veren kişi teröristtir.” İfadelerini kullandı.

 

“VATAN PARTİSİ BU SORUNU ÇÖZECEK”

 

Ekonomik sorunların çözümünün, üretimdeki sorunları ortadan kaldırmakta olduğunu kaydeden Vatan Partisi Adana İl Başkanı Ahmet Suseven’in de hedefinde, TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu vardı. Suseven, “ Bunu yapanlar; vurguncudur, hırsızdır, sahtekardır ve bu durum belgeleriyle ortadadır. Bu mağduriyeti bir an önce çözmek üzere yetkilileri göreve davet ediyorum.” dedi. Bu olayın peşini bırakmayacaklarını da belirten Suseven, “ Üreticilerimizin o dönemden bugüne enflasyon farkıyla birlikte güncel hak tutarlarının iadesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Vatan Partisi bu sorunu çözecek.” dedi.

 

“BİZE SADECE VATAN PARTİSİ SAHİP ÇIKTI, TEŞEKKÜR EDERİZ”

 

TAHAP yüzünden yüz binlerce lira zarar eden Üretici Abdurrahman Alpaydın da, üreticiye sahip çıkan tek siyasi partinin, Vatan Partisi olduğunu ifade etti. Alpaydın, “ Mücadeleye başladığımız günden beridir herkesle görüştük. Bize sadece Vatan Partisi sahip çıktı. Çünkü üretim Vatan Partisi’nin programında var. Çok teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

 

 

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar