Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemSanatseverler, "Uygarlıkların izinde çağdaş tasarımlar" Sergisinde buluşacak

Sanatseverler, “Uygarlıkların izinde çağdaş tasarımlar” Sergisinde buluşacak

Endüstriyel tasarımcı ve eğitimci İncedayı, geleceğin tasarımcılarına bir araştırma perspektifi açarken diğer bir taraftan da dünya mirası niteliğindeki kültür varlıkların yaşatılmasına, korunmasına ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesine dair bir öneri sunuyor.

Bu coğrafyada ve çevresinde yüzyıllarca yaşamış toplumların ve kültürlerin tasarım dünyalarından günümüze yansıyanları gündelik yaşama katarken, diğer bir taraftan da uzun geçmişin içinden yaratıcı, özgün bakışları çağdaş sanat alanına katmayı hedefliyor.

Sanatçının esin kaynakları olan eski uygarlıkların formları, malzemeleri, kullanım biçimleri, işlev ve form ilişkileri kendi çizgilerinde, desenlerinde ve tasarımlarında yeniden üretiliyor; çağdaş kullanımlarla günümüze sunuluyor.

1969 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan Babür Kerim İncedayı, sergisinde topraklarımızın büyük zenginliği olan geçmiş uygarlıkların eşsiz miras değerlerine yaratıcı, çağdaş bakışıyla medeniyetler boyu tasarım süreçleri araştırmasını sürdürüyor.

 

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar