Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaEkonomiRusya'daki büyük şirketlerde ek vergi şoku

Rusya’daki büyük şirketlerde ek vergi şoku

Rusya’daki büyük şirketlerde ek gelir vergisi alınması planlanıyor. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’un açıklamalarına göre ülkedeki bazı büyük şirketlerden tek seferlik ek gelir vergisi alınacak. Siluanov, yasa tasarısını yakında hükümete sunacaklarını bildirdi.

Siluanov, St. Petersburg’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkedeki bazı şirketlerden tek seferlik ek gelir vergisi alınmasına yönelik yasa tasarısının hazırlandığını söyledi.

Tasarının önce ülkedeki çeşitli kurumlara gönderileceğini anlatan Siluanov, Rus Sanayiciler ve Girişimciler Birliği ile de istişareler yürüteceklerini kaydetti.

Yasa tasarısı Duma’ya gelecek

Siluanov, söz konusu yasa tasarısının yakında hükümete de sunulup sunulmayacağına yönelik bir soruya “Evet, yakında sunulacak.” yanıtını verdi.

Söz konusu tasarının yasalaşması halinde ülkedeki vergi mükellefi şirketlerin yüzde 10’unun etkileneceğini vurgulayan Siluanov, petrol ve kömür şirketlerinin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelere de çeşitli muafiyetlerin uygulanacağını söyledi.

Bütçe açığı 48 milyar dolar

Siluanov, 17 Şubat’ta yaptığı açıklamada, tek seferlik ek gelir vergisi sayesinde bütçeye ilave 300 milyar ruble (yaklaşık 3,8 milyar dolar) gelir sağlamayı hedeflediklerini söylemişti.

Rusya’da bütçe açığı 2022’de 3,3 trilyon ruble (yaklaşık 48 milyar dolar) ile GSYH’nin yüzde 2,3’ü seviyesinde gerçekleşmişti.

 

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar