Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaSağlıkPolen Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir, Hangi Yaş Grubunda Görülür? Polen  Tedavi Yöntemi...

Polen Alerjisi Nedir, Belirtileri Nelerdir, Hangi Yaş Grubunda Görülür? Polen  Tedavi Yöntemi Nedir, Tedavi Edilmediğinde Ne Olur?

Polenler, gözle görülmeyen ve solunum yoluyla alındığında alerjik reaksiyonlara neden olan bitki tohumlarıdır. Bu reaksiyon, vücudun bağışıklık sisteminin poleni tanıdığında aşırı tepki vermesiyle ortaya çıkar.

Polen Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Polen alerjisi belirtileri, bahar aylarında artar ve kişiden kişiye değişir. Bunlar arasında burun akıntısı, kaşıntısı, tıkanması, hapşırma, gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık, öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve astım atağı bulunur. Bazı durumlarda baş ağrısı, halsizlik ve genel yorgunluk gibi şikayetler de görülebilir.

Kimlerde Daha Sık Görülür?

Polen alerjisi, ailesinde alerjik yatkınlığı olan ve diğer alerjik hastalıklara eğilimli bireylerde sık görülür. Besin alerjisi, ürtiker, ilaç alerjisi gibi eşlik eden alerjik hastalıkları olan kişilerde de sık ortaya çıkar.

Hangi Yaş Grubunda Daha Sık Görülür?

Alerjik hastalıklar, genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle genellikle erken çocukluk döneminden başlayarak ergenlik ve erişkinlik dönemlerinde devam eder.

Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Polen alerjisi tedavisinde, alerjiye neden olan etkenden kaçınma önlemleri yanı sıra çeşitli ilaçlar kullanılır. Burun spreyleri, göz damlaları, antihistaminikler ve lökotrien antagonistleri gibi ilaçlar tedavide yaygın olarak kullanılır. İnatçı vakalarda immünoterapi denilen alerji aşısı uygulanabilir.

Tedavi Edilmediğinde Ne Gibi Sonuçlar Ortaya Çıkar?

Polen alerjisi tedavi edilmediğinde, çocuklarda okul başarısını etkileyebilir, psikolojik sorunlara yol açabilir ve uyku kalitesini düşürebilir. Ayrıca, ileride sinüzit, orta kulak iltihabı gibi kronik rahatsızlıklara ve şiddetli astım ataklarına neden olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Polen alerjisi olan kişiler, polen mevsiminde dışarıda daha az vakit geçirmeli, kapalı mekanlarda kalmalı, giysilerini değiştirmeli, güneş gözlüğü ve maske kullanmalı, evde ve araçlarda polen filtreli klima kullanmalı ve duş almalıdır.

Kaynak: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Kliniği’nden Dr. Öğretim Üyesi Sevgi Bilgiç Eltan

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar