Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaEkonomiPetrolde yeni hedef Kato Dağı!

Petrolde yeni hedef Kato Dağı!

Türkiye petrol rezervlerine bir yenisini daha katmak için yoğun çalışmalarına devam ediyor. Terörden temizlenen Gabar ve Cudi dağlarındaki petrol kuyularından günlük 15 bin varile kadar petrol elde ediliyor. Petrol rezervini artırmak isteyen Türkiye gözünü Şırnak-Hakkari arasında kalan Kato Dağı'na çevirdi. Şırnaklılar gelişmelerden memnun olurken, Batman'da olduğu gibi şehirlerine de dev bir rafineri kurulmasını istiyor.

Türkiye’nin petrol arama çalışmalarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeleri peş peşe sıralamıştı. Gabar ve Cudi dağlarında bulunan petrol rezervlerinin ardından bir kuyu için daha yola çıkıldı. Şırnak-Hakkari arasında kalan Kato Dağı’nda petrol rezervi arama çalışmaları başlatıldı.

Gabar-Cudi petrolünde günlük 15 bin varile dayanan çıkarılan varil sayısı gözleri başka noktalara da çevirdi. Türkiye’de yaklaşık 40 yıldır yaşanan terör olayları nedeniyle yeraltı zengin yatakları kullanılmayan Güneydoğu petrol keşifleriyle dikkatleri bir kez daha üzerine çekti.

YENİ PETROL REZERV NOKTALARI ARANIYOR

Irak ve Suriye’ye sınırı olan Şırnak, Türkiye’nin belki de bir kaç yıl içerisinde Ortadoğu’nun en önemli petrol yataklarının üssü olmaya emin adımlarla ilerliyor. Kısa süre önce Gabar’da ardından Cudi Dağı’nda keşfedilen milyar dolar değerindeki petrol rezervlerinin ardından dikkatler bölgenin diğer noktalarında çekildi.

KATO DAĞI’NDA PETROL KUYUSU İÇİN ÖN ÇALIŞMA

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre yetkililer, Şırnak’ın altının petrol denizi olduğunu belirtirken, Gabar ve Cudi’nin ardından zengin petrol yataklarına sahip olduğu ifade edilen Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki Kato Dağı’nda da aramalar başladı. Şırnak ve Hakkâri sınırında yer alan Kato Dağı’nda farklı noktalarda petrol aranırken, Bestler Dereler bölgesinde de ön çalışmalar yapıldığı öğrenildi.

ÇIKAN PETROL MİKTARI ARTIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan peş peşe müjdesini verdiği Gabar ve Cudi’de Şehit Yüzbaşı Esma Çevik ile Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın petrol sahalarında her geçen gün çıkarılan petrolün de miktarı artırıyor. Arap petrolü kalitesindeki Gabar-Cudi’de 5 bin varil olan iki kuyudaki günlük çıkarılan petrol 15 bin varil civarına ulaştı.

Öte yandan, bölgenin zenginleşmesine yol açması ve Türkiye ekonomisine milyarlarca dolar katkı sağlaması hedeflenen petrolün işlenmesi amacıyla Şırnaklılar, Batman’da olduğu gibi dev rafineri kurulmasını istiyor.

ŞIRNAK’A PETROL RAFİNERİSİ

Şırnak ESOB (Esnaf ve Sanatkârlar Odası) Başkanı Heşar Haşimoğlu, “Türkiye’nin ikinci yüzyılında kentimizde yaşanan petrol gelişmeleri bizleri fazlasıyla sevindirmiş ve heyecanlandırmıştır. Şırnak Gabar’ da çıkarılan Petrol hem ilimiz hem bölgemiz hem de ülkemiz için son derece önemlidir.” dedi.

Haşimoğlu, “Yıllarca terör ile anılan ilimizde artık ekonomi istihdam ve yatırımlar konuşulmaya başladı. Bu yeni gelişmeler hem sanayi hem de ulaştırma sektöründe bulunan esnaflarımız için son derece önemlidir. Ayrıca ilimizde TPAO Bölge Müdürlüğü’nün kurulması teşkilatımız ve vatandaşlarımızın memnun etmiş olup yakın zamanda ilimize petrol rafinerinin kurulacağının müjdesini alacağımızı umut ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar