Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemNükhet Sirman kimdir, kaç yaşında, nereli? Nükhet Sirman gözaltına neden alındı?

Nükhet Sirman kimdir, kaç yaşında, nereli? Nükhet Sirman gözaltına neden alındı?

Boğaziçi Üniversitesi’nden emekli Prof. Nükhet Sirman, yaptığı bir araştırmadan dolayı gözaltına alınmsıyla gündeme geldi. Peki, Nükhet Sirman kimdir, kaç yaşında, nereli? İşte Nükhet Sirman hakkında merak edilen detaylar...

Nükhet Sirman, Mersin’de yaptığı bir araştırmadan kaynaklı gözaltına alındı. Peki, Nükhet Sirman kimdir? Nükhet Sirman kaç yaşında, nereli?

NÜKHET SİRMAN KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden emekli olan ve Dissensus Research’in kurucu ortağı olarak bilinen Nükhet Sirman, Türk sosyal antropologdur. 1951 yılında doğan Sirman, eğitim hayatına İstanbul Amerikan Robert Koleji’nde başlamış ve akademik yolculuğunu lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleriyle tamamlamıştır. Doktora çalışmasını 1988 yılında University College London’da antropoloji alanında yapmıştır.

AKADEMİK KATKILARI VE KARİYERİ

Nükhet Sirman’ın akademik çalışmaları özellikle Türkiye’nin Söke ilçesindeki pamuk üretimine odaklanmıştır. Tez çalışması olan “Köylüler ve Aile Çiftlikleri: Batı Türkiye’de Bir Köyde Pamuk Üretiminde Hanehalkının Durumu” adlı çalışması, 1980’lerdeki üretim ve emek süreçlerini hane halkı açısından detaylandırmıştır. Boğaziçi Üniversitesi’nde uzun yıllar boyunca sosyoloji ve antropoloji alanında öğretim üyeliği yapmıştır.

GÖZALTINA ALINMA OLAYI

Son olarak, Nükhet Sirman’ın gözaltına alınma olayı gündeme gelmiştir. Dissensus Research tarafından yapılan açıklamaya göre, Sirman, Mersin’de yürüttüğü araştırma sırasında bir görüşme yaparken haksız yere gözaltına alınmıştır. Detaylı bilgi verilmemekle birlikte, Sirman’ın derhal serbest bırakılması talep edilmektedir.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar