Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaGündemMeteoroloji'den 10 ile sarı kodlu uyarı!

Meteoroloji’den 10 ile sarı kodlu uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) 10 şehir için sarı kodlu uyarı yaptı! Diğer taraftan denizlerin ısınmasıyla dünyada beklenen ‘Süper El Nino’ Türkiye’de de etkili olmaya başladı. Deniz suyu sıcaklıklarının Karadeniz, Akdeniz ile Ege'de de artmaya başladığı belirtildi.

İstanbul, Ankara ile diğer şehirlerde öngörülen hava durumu ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden son tahminler peş peşe geldi.

Hava sıcaklığında kritik bir farklılık olmayacağı, batı kesimlerde biraz yükselerek, Ege sahil kesimi, Marmara ve Akdeniz’de mevsim normallerinin biraz üzerinde, iç bölgelerde mevsim normallerinin altında, diğer bölgelerde mevsim normalleri civarında olacağı bekleniyor.

21 HAZİRAN HAVA DURUMU

Ülkemiz genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın güneydoğusu, İç Ege, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve batısı ile Isparta, Muş ve Van çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Malatya çevreleri, Adana’nın kuzeyi ve Kahramanmaraş’ın batısında yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Önemli bir değişiklik olmayacağı, batı kesimlerde biraz artarak, Ege kıyı kesimi, Marmara ve Akdeniz’de mevsim normallerinin biraz üzerinde, iç kesimlerde mevsim normallerinin altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

10 İLE SARI KODLU UYARI

MGM tarafından yapılan değerlendirmelere göre, Ankara, Giresun, Kayseri, Konya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Samsun, Sivas ve Aksaray için sağanak uyarısı yapıldı.

SÜPER EL NİNO GELİYOR! ISINMA BİZİM DENİZLERDE DE BAŞLADI

Havaforum sosyal medya hesabında ise hava durumuna ilişkin dikkat çeken bilgiler yer aldı. Paylaşılan bir mesajda denizlerde yaşanan ısınmaya dikkat çekilirken şu ifadeler kullanıldı:

“Denizler ısınmaya devam ediyor. Süper El Nino geliyor. Isınma bizim denizlerde de başladı. Deniz suyu sıcaklık anomali haritasına bakın. Karadeniz, Akdeniz ve Ege’de kızardı. Tek istisna yer Saros Körfezi ile Bozcaada civarı, buralar normallerin altında, soğuk şimdilik…”

EN UZUN GÜNDÜZ BUGÜN YAŞANACAK!

Bugün 21 Haziran, en uzun gündüzün yaşanacağı gün. Türkiye’de en uzun gündüz süresi ise Sinop’ta yaşanacak. Sinop’ta bugün güneş 04.57’de doğarken akşam 20.26’da batacak. Tam 15 saat 29 dakika gündüz yaşanmış olacak. Ayrıca takvimsel yaz başlangıcı da bugün yaşanacak.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar