Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaGündemMeme kanserine karşı pembe balon uçurdular

Meme kanserine karşı pembe balon uçurdular

 ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında  stant açıldı. Meme kanseri konusunda hasta ve hasta yakınları bilgilendirilirken, erken teşhisin önemine de dikkat çekildi.

Gaziantep Özel ANKA Hastanesi’nde “ Meme Kanseri Farkındalık Ayı“kapsamında hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirmek amacıyla açılan stant büyük ilgi gördü. Standı ziyaret edenlere meme kanserinin nedenleri, belirtileri, tarama, korunma ve tanı konularında bilgilendirme yapılarak, bilgilendirici broşürler dağıtıldı Meme kanserinin tedavisinde erken teşhise vurgu yapan Gaziantep Özel ANKA Hastanesi sağlık görevlileri, erken teşhiste önemli olan elle muayenenin nasıl ve ne sıklıkta yapılması gerektiğini anlattı. Ayrıca stant görevlileri, meme kanseri konusuna dikkat çekmek için ziyaretçilere pembe kurdele taktı.

Ayrıca meme kanserine karşı dikkat çekmek amacıyla yönetim,doktor ve sağlık çalışanlarının da katılımıyla gökyüzüne pembe balonlar bırakıldı.

ANKA Hastanesi Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Yağcı, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden birisi olduğunu belirterek, şunları söyledi.

“Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü. Bunun için özellikle kadınların belli bir yaşın üzerine geldikleri zaman düzenli bir şekilde doktor kontrolünde olmaları, kendi kendilerine meme muayenelerini asla aksatmamaları gerekiyor. Memede ya da koltuk altında elle fark edilebilen kitle, sertlik ya da şişlik, meme başından kanlı veya şeffaf renkli akıntı gelmesi, meme başında çökme, renk, ya da şekil bozukluğu, çatlak ve yara oluşması, kabuklanma kanser belirtisi olabilir. Kadınların belirli aralıklarla memelerini elle kontrol etmeleri, kanserin ileri aşamalara ulaşmadan fark edilmesi açısından önem arz ediyor. Özellikle,  40 yaşından sonra  yılda bir tarama mamografisi yapılmasında yarar var. Çünkü mamografi ile meme kanseri, elle hissedilir hale gelmeden çok daha küçükken saptanmaktadır.”dedi

“Meme Kanseri Farkındalık Ayı “nedeniyle ayrıca hastaneye meme kanseriyle ilgili bilgilendirici görseller ve meme kanserinde erken teşhisin öneminin anlatıldığı afişler asıldı.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar