Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaGündemKuduz belirtileri nelerdir? Kuduz nedir, aşısı ne kadar, yan etkileri, nasıl bulaşır?...

Kuduz belirtileri nelerdir? Kuduz nedir, aşısı ne kadar, yan etkileri, nasıl bulaşır? Kedi Kuduz aşısı var mı, belirtileri nelerdir?

Kuduz belirtileri nelerdir? Kuduz, evcil ve vahşi hayvanlardan insanlara bulaşabilen ölümcül bir virüs hastalığıdır. Türkiye’nin Şanlıurfa ili Siverek ilçesindeki bir hayvan barınağında bulunan 35 hasta köpeğin Ankara’ya taşındığı iddiası, kuduz konusunu tekrar gündeme getirdi. Kuduzun ne olduğu, nasıl bulaştığı ve belirtileri hakkında bilgi edinmek isteyenler için detaylar…

Kuduz Nedir?

Kuduz, enfekte hayvanların ısırığı, tükürüğü veya beyin/sinir sistemi dokusuyla yakın temas sonucu bulaşan, merkezi sinir sistemini etkileyen ölümcül bir hastalıktır. Türkiye’deki kuduz vakalarının %90’ı köpek kaynaklıdır. Hem hayvanlarda hem de insanlarda görülebilen zoonal bir hastalıktır ve tedavi edilmezse felç, koma ve ölümle sonuçlanabilir.

Kuduz Nasıl Bulaşır?

Kuduz virüsü, enfekte bir hayvanın başka bir hayvanı veya insanı ısırmasıyla yayılır. Ayrıca, enfekte hayvanın tükürüğünün açık bir yaraya, göz veya ağız mukoza zarlarına bulaşmasıyla da bulaşabilir. Özellikle sokak köpekleri, kuduz virüsünü insanlara bulaştırma riski en yüksek olan hayvanlar arasında yer alır.

Kuduzun Belirtileri Nelerdir?

Kuduz virüsü merkezi sinir sistemine ulaştığında çeşitli belirtiler gösterir. Başlangıçta grip benzeri semptomlarla başlar ve ilerledikçe daha ciddi belirtiler ortaya çıkar:

Ateş
Öksürük
Isırılan bölgede uyuşma, karıncalanma veya ağrı
Ağızda köpürme
Huzursuzluk ve saldırganlık
Baş ağrısı
Anormal davranışlar
Bilinç bulanıklığı
Mide bulantısı ve kusma
Işık korkusu
Nöbet ve koma
Hızlı nefes alma
Kas ağrısı
İshal
Halsizlik ve yorgunluk
Hiperaktivite
Yutma güçlüğü
Halüsinasyonlar
Anksiyete
Kas seğirmesi
Su içme korkusu
Yüz felci
Uykusuzluk

Kuduz belirtileri nelerdir? Kuduz nedir, aşısı ne kadar, yan etkileri, nasıl bulaşır? Kedi Kuduz aşısı var mı, belirtileri nelerdir?

Kuduzun Çeşitleri

-Öfkeli Kuduz: Hiperaktif ve düzensiz davranışlarla kendini gösterir. Ağızda aşırı tükürük ve köpürme, uykusuzluk ve endişe gibi belirtilerle tanınır.

-Felçli Kuduz: Daha yavaş ilerler. Enfekte kişiler yavaş yavaş felç olur ve koma durumuna geçerek hayatını kaybeder.

Hangi Hayvanlar Kuduz Hastalığına Yakalanabilir?

Kuduz, çeşitli hayvan türlerinde görülebilir. Bunlar arasında:

Köpek
Kedi
İnek
Keçi
At
Yarasa
Yaban gelinciği
Kunduz
Çakal
Tilki
Maymun
Rakun
Kokarca
Dağ sıçanı

Kimler Risk Altında?

Kuduz, özellikle sokak hayvanlarının yaygın olduğu bölgelerde yaşayanlar için büyük bir risktir. Ayrıca vahşi hayvanlara yakın yerlerde bulunanlar ve gelişmekte olan ülkelere seyahat edenler de risk altındadır. Kuduz, Asya ve Afrika’da her yıl on binlerce kişinin ölümüne neden olmaktadır. Kuduz riski daha yüksek olan kişiler şunlardır:

-Vahşi Hayvanlara Maruz Kalanlar: Doğa yürüyüşü, kamp ve benzeri aktivitelerle uğraşan kişiler.

-Kırsal Bölgelerde Yaşayanlar: Aşı ve tıbbi hizmetlere erişimin zor olduğu bölgelerde yaşayanlar.

-Gelişmekte Olan Ülkelere Seyahat Edenler: Bu bölgelerde kuduz vakaları daha yaygındır.

Kuduz Aşısı ve Tedavisi

Kuduzdan korunmanın en etkili yolu, enfekte hayvanlarla temastan kaçınmak ve aşılanmaktır. Kuduz virüsüne maruz kalan kişiler, mümkün olan en kısa sürede kuduz aşısı yaptırmalıdır. Aşı, virüsün hastalığa neden olmasını önler ve hayat kurtarıcıdır. Gerekli durumlarda aşıyla birlikte kuduz virüsüne karşı antikor içeren serum da uygulanabilir.

Kuduz Aşısı Önemli midir?

Kuduz aşısı zamanında uygulandığında kuduz hastalığını engellemekte son derece etkilidir. Kuduz şüphesi olan hayvanlar tarafından ısırılmanız durumunda mutlaka doktora başvurmalı ve kuduz aşısı yaptırmalısınız.

Kuduz Ölümcül müdür?

Kuduz hastalığı ortaya çıktıktan sonra tedavisi olmayan ölümcül bir hastalıktır. Çok az sayıda kişi kuduzdan sağ olarak kurtulabilmiştir.

Kuduz Hangi Yollarla Bulaşmaz?

Kuduz hastalığı yeme, içme ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir. Ayrıca hava yoluyla da bulaşmaz.

Kuduz Şüphesi Durumunda Ne Yapmalı?

Bir hayvan tarafından ısırıldığınızda veya tırmalandığınızda, yaranızı bol miktarda sabunlu su ile yıkayın ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun. Doktorunuz, yaranızın durumunu ve hayvanın kuduz olup olmadığını değerlendirecektir. Ayrıca, ısırıldığınızdan emin olmasanız bile tıbbi yardım almanız önemlidir.

Kuduz Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Kuduz, hem evcil hem de vahşi hayvanlardan insanlara bulaşabilen ölümcül bir virüs hastalığıdır. Kuduz virüsü, enfekte hayvanların ısırığı veya tükürüğü yoluyla insanlara geçer ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Kuduz belirtileri arasında ateş, baş ağrısı, huzursuzluk ve kas ağrıları bulunur. Kuduzdan korunmanın en etkili yolu aşıdır ve virüse maruz kalındığında derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar