Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaEkonomiKredi Kartları ve Banka Kartlarıyla Yapılan Ödemelerde Etkileyici Artış

Kredi Kartları ve Banka Kartlarıyla Yapılan Ödemelerde Etkileyici Artış

Türkiye'de, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre ocak ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla gerçekleşen ödemeler dikkat çekici bir artış gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, toplam ödeme tutarı yüzde 118 artarak 970,1 milyar liraya ulaştı.

Ocak ayının kart kullanım istatistiklerine göre; kredi kartı sayısı 119 milyon, banka kartı sayısı 190,5 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 91,1 milyon olarak kaydedildi. Kart adedi ise 400,6 milyona ulaşarak yüzde 16’luk bir artış gösterdi.

Geçen yılın aynı dönemine göre kredi kartı adedinde yüzde 17’lik, banka kartı adedinde yüzde 11’lik, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 24’lük bir artış yaşandı.

Ödemelerdeki büyüme oranları da dikkat çekiciydi. Kredi kartlarıyla yapılan ödemelerde yüzde 126, banka kartlarıyla yapılan ödemelerde yüzde 78 ve ön ödemeli kartlarla yapılan ödemelerde yüzde 124’lük bir artış kaydedildi.

Toplam ödeme adedi ise yüzde 20’lik bir artışla 1,4 milyara ulaştı.

Bu veriler, Türkiye’de kart kullanımının ve dijital ödemelerin giderek arttığını gösteriyor. Kartlar, tüketiciler arasında yaygın bir ödeme aracı olarak hızla kabul görmeye devam ediyor.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar