Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGündemİzmir'de 2 metro işletmesi iş bıraktı!

İzmir’de 2 metro işletmesi iş bıraktı!

İzmir Metro A.Ş. ile Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında 27 Şubat 2023’ten bu yana devam eden ve bu sabah 04.00’e kadar süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. 2 işletme taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine grev başlattı.

İZMİR’DE GREV

İzmir metrosundaki grev Türkiye’nin gündemine oturdu. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e tepki gösteren çalışanlar iş bıraktı.

Yüzde 105 zam artışıyla maaşların 25.009 TL’ye çıkarılması talebi, sendika tarafından kabul görmedi. Sendikanın talebi 39.685 TL’ydi.

TUNÇ SOYER’DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından grev ve sendikanın talepleri hakkında açıklamada bulundu.

2 işletmedeki grevi hatırlatan Soyer, maaş taleplerinin yerine getirilemediğini duyurdu. Soyer açıklamasında, “Çok üzgünüm, çok gayret ettik, olmadı…” ifadelerine yer verdi.

İşte Soyer’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama;

Kıymetli hemşehrilerim,

Çok üzgünüm, çok gayret ettik, olmadı…

Metro ve tramvay hatlarını işleten İzmir Metro A.Ş. ile Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında 27 Şubat 2023’ten bu yana devam eden ve bu sabah 04.00’e kadar süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ne yazık ki anlaşmayla sonuçlanmadı. Yetkili sendikanın kararıyla iki işletmede de grev başladı.

Toplu ulaşımda yaşanabilecek sıkıntıyı asgariye indirmek amacıyla ESHOT ve İZULAŞ otobüsleri ile İZDENİZ gemilerinin mevcut sefer sayı ve sıklıkları artırıldı. Ayrıca tramvay durakları geçici olarak otobüs durağı olarak kullanılmaya başlandı ve ESHOT, tramvay güzergâhları için hızla yeni hatlar oluşturdu. Metro güzergâhında çalışan otobüs hatları da ilave seferlerle güçlendirildi.

Gelinen noktayı özetlemem gerekirse;

1- Aylardır devam eden görüşmelerde, masada hep uzlaşmayı isteyen taraf olduk. Eşit işe eşit ücret anlayışıyla hareket ediyoruz. Bu doğrultuda belediyemize bağlı tüm şirketlerimizde uyguladığımız ücret politikasını burada da hayata geçirmeyi istedik. Metro ve tramvay çalışanlarımıza, belediye şirketlerimiz içerisindeki en iyi şartları sunduk.

2- Şunun altını özellikle çizmek isterim. Biz, İzmir’in parasını İzmir’e hizmet için kullanıyoruz. Kentimizin ve hemşehrilerimizin ihtiyacı olan, hak ettiği yatırımları da bu bütçeden karşılamak zorundayız. Gönül ister ki daha yüksek maaşlar verelim. Ancak hem sorumluluklarımız ve zorunluluklarımız hem de ekonomik gerçekler, bu rakamlar çerçevesinde kalmamızı gerektiriyor. Çünkü devam eden ve yapacak olduğumuz daha çok yatırım var.

3- Çalışanlarımıza önerdiğimiz rakamların Türkiye şartlarında pek çok kamu kurumundan ve özel sektörden daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bu açıdan baktığımızda, belki de Türkiye’deki tek kamu işçileri grevini İzmir hak etmiyor.

4- İşçilerin taleplerini duyurabilecek yöntemler varken doğrudan greve çıkılması, üstelik de hafta başı başlatılması kentimiz ve hemşehrilerimiz açısından ciddi mağduriyete neden olmuştur. Tüm bu koşullar içinde İzmirlilerin ve belediyemizin bu mağduriyetleri hak etmediği inancıyla sendika yetkililerini İzmir için sağduyuya davet ediyorum.

 

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar