Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaDünyaİsrail'den Eurovision'a tehdit

İsrail’den Eurovision’a tehdit

İsrail, 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nda şarkı seçimine yönelik yaşanan sansür tartışmaları nedeniyle çekilme tehdidinde bulundu. Eden Golan'ın "Ekim Yağmuru" adlı şarkısının, Hamas saldırısına gönderme yaptığı iddiaları ortaya çıktı.

Israel Hayom gazetesine göre, sızdırılan şarkı sözleri, şarkının 7 Ekim’deki Hamas saldırısına gönderme içerdiğini gösterdi. Eurovision Yayın Birliği (EBU) her yıl düzenlenen yarışmayı siyasi olmayan bir etkinlik olarak nitelendiriyor ve siyasi göndermeler içeren şarkıları yasaklıyor.

İsrail, şarkı sözlerinin onaylanmaması halinde yarışmadan çekileceğini açıkladı. Ancak, Israel Hayom’un haberine göre, İsrail’in yayıncısı KAN, şarkının değiştirilmeyeceğini ve herhangi bir müdahaleye izin vermeyeceklerini belirtti.

KAN’ın Reuters’a sızdırdığı bilgilere göre, İsrail’in katılımına sponsor olan yayın kuruluşu, şarkı sözlerinin doğruluğunu doğruladı ve şarkının değiştirilmeyeceğini vurguladı.

Şu anda EBU tarafından incelenen şarkının onaylanmaması durumunda, İsrail’in önümüzdeki mayıs ayındaki Eurovision Şarkı Yarışması’na katılamayacağı belirtiliyor.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar