Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSağlıkHastanelerde randevu sistemi değişti mi, yeni MHRS onaylı randevu nedir?

Hastanelerde randevu sistemi değişti mi, yeni MHRS onaylı randevu nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MHRS'de yeni bir dönemin başlayacağını ve "onaylı randevu dönemi"nin pazartesi günü itibarıyla uygulanmaya başlayacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, hastanelerde randevu alanların, randevusuna gitmeden bir gün önce akşam 8'e kadar onay vermesi gerekecek.

Yeni düzenlemeleri basın açıklamasında paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MHRS’deki sorunların çözümüne yönelik alınan kararları kamuoyuyla paylaştı.

Onaylı Randevu Dönemi Detayları

Bakan Koca, randevulu ve randevusuz hasta sayısının neredeyse eşit olduğunu belirtti ve geçen yıl 23 milyon kişinin randevularına gitmediğini ifade etti. Yüzde 25’lik bu oranın, toplam randevu sayısının oldukça önemli bir kısmını oluşturduğunu vurguladı. Yeni düzenlemeye göre, hastaların randevularına gitmeden bir gün önce saat 20.00’ye kadar randevularını onaylamaları gerekecek.

65 yaş üstü hastalar ile kanser hastalarının yeni düzenlemeden istisna olduğunu belirten Bakan Koca, boş kalan randevuların öncelikle talep bırakan hastalara verileceğini açıkladı.

Diğer Açıklamalar ve İyileştirmeler

Sağlık Bakanı, beyaz reformun sağlıkta önemli sonuçlar doğurduğunu belirtti ve sağlıkta şiddet vakalarının azaldığını ifade etti. Ayrıca, sağlık çalışanlarının emeklilik haklarına ilişkin önemli iyileştirmeler yapıldığını da paylaştı.

SMA tarama programı, yerli aşı üretimi ve HPV tarama çalışmaları gibi sağlık alanındaki diğer gelişmeler hakkında da bilgi veren Bakan Koca, sağlık sektöründeki yeniliklerin ve çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar