Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemGİMDER Başkanı Akyürek RTÜK Çalıştayını Değerlendirdi

GİMDER Başkanı Akyürek RTÜK Çalıştayını Değerlendirdi

BAŞKAN AKYÜREK RTÜK ÇALIŞTAYINI DEĞERLENDİRDİ

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR), İnternet Medya ve Bilişim Konfederasyonu (İMEF) ve Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ortaklaşa organize edilen Türk İnternet Medya Çalıştayına katılan Timbir Gaziantep kurucusu ve GİMDER Başkanı Aydın Akyürek, çalıştaya Türkiye’nin 81 ili ve 5 ülkeden 105 medya mensubunun katıldığını belirterek, birçok sorununa önemli çözümler üretildiğini ifade etti.

YASA EKİM’DE ÇIKIYOR

Çalıştay’da internet gazetecilerinin merakla beklediği yasanın da ele alındığını dile getiren TİMBİR Kurcusu Aydın Akyürek, ‘’İnternet Medya ve Bilişim Konfederasyonu (İMEF) Genel Başkanımız sayın Dr. Süleyman Basa konuşmasında bu konun detaylarını anlattı ve yasanın Ekim 2022’de çıkmasını beklediklerini ifade etti. Başkan Basa ayrıca, yasa çıktıktan sonra da takipçi olacaklarını ve yönetmeliklerin hazırlanma sürecine de katkı sunmaya devam edeceklerini vurguladı. Basa, internet gazetecilerinin yeni yasa ile daha iyi bir duruma gelmesi için çalıştay ve toplantıları deva ettireceklerini söyledi.’’’

 

OTURUMLAR VERİMLİ GEÇTİ

Çalıştay’da gerçekleştirilen oturumlarda birçok önemli konunun masaya yatırıldığını dile getiren Başkan Akyürek şunları söyledi: ‘’RTÜK Başkan Yardımcısı Orhan Özdemir’in moderatörlüğünü yaptığı oturumda “Türk İnternet Medyası ve RTÜK Uygulamaları“ hukukçu Aydın Demir, Şebnem Bursalı, Orhan Samast ve Av. Cüneyd Altıparmak hukuki değerlendirmelerde bulundular. Hacı Bayramıveli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar’ın moderatör olarak yer aldığı “İnternet Medyasında Problemler ve Çözüm Önerileri“ adlı oturumda ise Tanju Akıncıoğlu, Rıfat Sait, İsmail Karakaş, İsmail Kahraman yorumlarıyla sorunları ve çözüm önerileri sundular. Katılımcıların soru cevaplarla katkı sunduğu oturumlarda özellikle lisans ve içerik üretimi öne çıkan başlıklar oldu.’’’

 

RTÜK LİSAN İÇİN KOLAYLIK SAĞLIYOR

İnternet üzerinden yayın yapan TV ve radyoların lisans konularının da ele alındığı toplantıda bu konudaki detaylarıda aktaran Başkan Akyürek, ‘’ İlk oturumda söz alan hukukçu Aydın Demir, lisans işlemleri konusunda RTÜK’ün kolaylıklar tanıdığını ve 3 aylık süre verdiklerini dile getirdi. Yeni yayın yapan kuruluşların lisans için başvurabileceklerini ve gerekli ödemeyi de taksitler halinde yapabileceklerini ifade etti. Yeni yasa ile birlikte özellikle TV yayıncılığının daha da önem kazanacağı aşikar. Bu nedenle internet gazeteciliğini profesyonel olarak yapan meslektaşlarımızın bu konuda girişimde bulunması faydalarına olacaktır’’ diye konuştu.

‘’EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM’’

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR), İnternet Medya ve Bilişim Konfederasyonu (İMEF) ve Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ortaklaşa organize edilen Türk İnternet Medya Çalıştayının beklenin üzerinde bir katılımla gerçekleştiğine de değinen Akyürek, ‘’Bu vesileyle TİMBİR Gaziantep kurucusu olarak başta RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e, RTÜk Başkan Yardımcısı Orhan Özdemir’e, ’İnternet Medya ve Bilişim Konfederasyonu (İMEF) Genel Başkanımız sayın Dr. Süleyman Basa ve bu tür organizasyonlarda büyük emekleri olan ve Birlik Haber Ajansı’nın da koordinasyonu yürüten Nizzamettin Bilici’ye teşekkür ediyor ve yapılan çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum’’ dedi.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar