Pazar, Temmuz 14, 2024
Ana SayfaEğitimGAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci'den 24 Kasım Mesajı "Öğretmenlerimiz Sayesinde Geleceğe...

GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci’den 24 Kasım Mesajı “Öğretmenlerimiz Sayesinde Geleceğe Umutla Bakıyoruz”

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Kileci; “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin Başöğretmeni olarak seçilmesi ile kutlanmaya başlanan Öğretmenler Günü sadece öğrencilerin ve velilerin değil, herkesin kutlaması gereken bir gün. Çünkü öğretmenlik bir gün değil her gün şükran sunulması gereken kutsal bir meslek. Atatürk’ün Millet Mektepleri’ni faaliyete geçirmesi ile okuma-yazma öğrenen nüfusumuz arttı. Ayrıca milletimizi bilgi ile donatmak ve çağdaş uygarlık düzeyine taşımak için atılan adımlar ve ortaya çıkan somut tablo sayesinde öğretmenliğin ve eğitimin topluma nasıl ışık olduğu anlaşılmıştı. Cumhuriyet ile beraber öğretmenlerimizin rolü tarihin bu noktasında belirlenmiş ve bir milleti ilime ve fenne yönlendirecek yegâne rehberler olma görevini onlar üstlenmişlerdi. Bilimsel gelişim, kişisel gelişim, sanayi gelişimi, ekonomik kalkınmanın temellerinin eğitim olduğu gün geçtikçe daha da iyi anlaşıldı. Bu sebeple Başöğretmenimiz Atatürk, ardından gelecek eğitimcileri milli eğitimin asli unsurları olarak tayin etmiştir ve onlara çok önemli görevleri miras bırakmıştır. İlkokul sıralarından uzanan eğitim yolculuğunun üniversitelerdeki mezuniyet anına varan son durağına kadar eğitimcilerimiz, yetiştirdikleri talebeler ile; bir anlamda fikrî yapımızı, icra ettiğimiz sanatı, teknik ilerleyişimizin seyrini, adalet de dahil olmak üzere toplum ahlakımızın gelişimini ve siyasi işleyişe yön verecek yöneticilerimizi belirlemektedirler. Bir topluma yön vermek ve neslinin geleceğini şekillendirmek, çok büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirmektedir. Bu sebeple eğitim ve öğretime tüm toplumların son derece ehemmiyetle yaklaşması gerekir. Eğitim sistemi sadece bugünümüzü değil; geleceğimizi, ekonomimizi ve sosyolojik durumumuza da şekillendirmektedir. Neslimizin; dünü, bugünü ve yarını şüphesiz mesleğini seven öğretmenlerin emekleriyle oluşur.  Bu sebeple Cumhuriyet ile güçlenen milletimizin ilk adımlarından bugüne kadar hep kılavuzu olan öğretmenlerimizin ve yetiştirdikleri neslin sayesinde geleceğe umutla bakabiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kileci sözlerine şöyle devam etti; “Ebeveynleri öğretmen olan bir birey olarak; öğretmenlerimizin kıymeti, ehemmiyeti ve fedakarlığına yakinen şahitlik etmiş olmanın bilinci ile, tüm çalışmalarımda eğitimi ve eğitimciyi önceleyerek hareket ediyorum. Bu özel günde içimizi acıtan geçtiğimiz günlerde Karkamış ilçemizde terör saldırısı sonucu şehit olan Ayşenur Alkan öğretmenimizi bu vesileyle anmak isterim. İçinde bulunduğumuz bu durum bana Atatürk’ün “Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.” sözünü hatırlatıyor. Ülkemizin üzerindeki kara bulutların bir an önce gitme temennisiyle, çağdaş bir topluluk olmak yolunda geleceğimizi şekillendiren yolumuza ışık olan tüm aydın öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum.”

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar