Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaEğitimDuygulandıran ‘Öğretmenler Günü’ Programı

Duygulandıran ‘Öğretmenler Günü’ Programı

HKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şener Büyüköztürk koordinatörlüğünde, HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Osman Sezgin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Vali Yardımcısı Anıl Alkan, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanı Dr. Songül Kalyoncu ile Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ile eğitim yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve öğretim üyeleri katıldı.

ŞEHİT ÖĞRETMENLER UNUTULMADI

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan ve açılış konuşmaları ile devam eden programda, şehit öğretmenler anısına yapılan sunumlar katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. Şehit öğretmenlere minnet ve şükran duygularının ifade edildiği programda, terör saldırıları sonucu şehit düşen Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz ve Ayşenur Alkan öğretmenler saygı ile yad edildi.

Programda konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Osman Sezgin, öncelikle fikir insanı Nurettin Topçu’yu anlamak için yapılması gerekenlere dikkat çekerek, Nurettin Topçu’nun doktora çalışmasının Sorbonne Üniversitesi’nde yılın en başarılı doktora tezi seçildiğinden ve üniversitenin geleneklerine göre birinci olan öğrencilerin mutlaka ödüllendirildiğinden bahseden Sezgin, maddi birçok talebinin karşılanması rahatlıkla mümkün iken Nurettin Topçu’nun, Sorbonne Üniversitesi’nde ay yıldızlı Türk bayrağının bir hafta dalgalanmasını istediğini belirterek; “Öğretmen kelimesinin manasını iyi düşünmek gerekir. Merhamet dolu, şefkat dolu, rahmet dolu, yanılmayan akla sahip olan insan anlamına gelmektedir. Yani öğrencisini çocuklarından çok daha önce gören, öğrencisini kendisinden önce düşünen demektir. Önceki gün şehit olan Ayşenur Alkan öğretmenimiz gibi. Öğrencilerini aşağı sığınağa indirmiş, dışarıda kalan başka öğrencisi var mı diye yukarıya çıktığında şehit olmuş” dedi.

Programın açılışında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Burada Hasan Kalyoncu’yu rahmet ve minnetle anıyorum. Dün 14.‘üncü ölüm yıldönümüydü. Topluma hizmet etmek, toplumun ilmini ve irfanını artırmak iddiası vardı ve doğru bir modelle başladı. Vefat ettikten sonra, öğretmen yetiştiren bu üniversitede isminin yaşatılıyor olması çok anlamlı” ifadelerini kullandı. Şahin, Karkamış ilçesine yapılan roket saldırısında şehit olan 5 yaşındaki Hasan Karataş ve Öğretmen Ayşenur Alkan’a Allah’tan rahmet dilerken, salonda duygu yüklü anlar yaşandı.

Açılışta bir selamlama konuşması yapan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Türkiye’nin geleceğinin mimarları olacak öğrencileri yetiştirecek  nitelikli öğretmenleri yetiştirmenin önemini vurgulayarak, nitelikli öğretmen yetiştirme gayretleri ve programın düzenlenmesindeki emekleri için Eğitim Fakültesi’ne teşekkür etti.

Açılışta konuşan HKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şener Büyüköztürk, dün Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz bugün de Ayşenur Alkan’ın şehit olduğunu anımsatarak, ay yıldızlı bayrağın dalgalandığı vatanın dört bir yanında anaokulundan üniversiteye heyecanla hizmet eden öğretmenlerin, geleceğin öğretmenleri olan öğrencilerinin öğretmenler gününü kutladı.

PANEL YOĞUN İLGİ İLE GERÇEKLEŞTİ

‘Ruhun Sanatkârı Olarak Öğretmen’ teması ile düzenlenen programda; HKÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Özbay moderatörlüğünde bir panel gerçekleştirildi. Panele; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Kızıltaş, Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdal Kılınç ile HKÜ mezunu Sınıf Öğretmeni Oğuzhan Özdemir panelist olarak katıldı. Panelistler öğretmenlik ve meslek yaşamları ile ilgili hatıra ve tecrübelerini paylaşırken, öğrenciler panelistlerin sunumlarını büyük bir beğeni ile takip etti.

Program, teşekkür belgesi takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar