Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaGündemDepremzedelerden "Yardım her haneye verilsin" Talebi

Depremzedelerden “Yardım her haneye verilsin” Talebi

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 ölçeğinde gerçekleşen deprem felaketi 10 ilimizde ağır hasara ve binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine sebep oldu.

 

Depremin etki ettiği Şehirlerin merkez, ilçe ve köylerinde depreme maruz kalan binlerce bina yıkıldı, binlercesi de hasar görerek oturulamaz hale geldi.

Depremi hafif hasarla atlatan ya da hasarsız atlatan bina mukimlerinin büyük bölümü evlerini terk etti. Başka şehirlerde yakınları olanlar şehri terk ederek başka illere sığındı.

Depremin hemen ardından afet bölgesini ziyaret ederek incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklama ile, depremzedelere hane başı 10 Bin liralık nakdi yardım yapılacağını duyurdu.

 

Depremzedeleri bir nebzede olsa rahatlatan açıklamanın ardından ödemelerin başladığını duyuran AFAD, yardımın sadece “Hasarlı” olarak kayda giren hanelere verileceğini açıkladı.

Evlerine hasarsız raporu verildiği için 10 Bin liralık deprem yardımından faydalanamayan depremzedeler,  AFAD’ın twitter hesabından bu duruma tepki göstererek, yardımın deprem illerinde yaşayan tüm hanelere verilmesi gerektiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında bütün hanelere verileceğini söylediğini, fakat daha sonra AFAD tarafından “Hasarlı” kaydedilen hanelere şeklinde şart getirildiğini iddia ettiler

Hasar tespiti yapanların binaları kontrol  etmeden, dışardan bakarak ve daireleri incelemeden rapor tuttuklarını iddia eden depremzede vatandaşlar, dairelerinde çatlaklar, sıva ve boya dökülmesi ve kırılan eşyalarının olduğunu söyleyerek, “Az hasarlı” kategorisine girmesi gereken evlerinde hiç bir inceleme yapılmadan “Hasarsız” raporu verildiğini iddia ederek konuya ilişkin itiraz edebilecekleri kanallara telefonla ulaşamadıklarını belirttiler.

konuyla ilgili  düzeltme beklediklerini ifade eden afetzedeler, yetkililere çağrıda bulunarak, yardımın “Hasarlı, hasarsız” ayrımı yapılmadan her haneye verilmesini talep ettiler.

.

 

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar