Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaGündemDavutoğlu'ndan "Kriz olur" çıkışı

Davutoğlu’ndan “Kriz olur” çıkışı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı canlı yayında, “Bir Cumhurbaşkanı seçtiniz diyelim. O Cumhurbaşkanı ‘Sizin oyunuz düşüktü, ben bu kararı veriyorum’ derse…” sorusuna çok konuşulacak bir yanıt verdi. Davutoğlu, “Bunu dediği anda kriz çıkar, Meclis desteğimizi çekeriz, ülke seçime gider.” şeklinde konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Habertürk canlı yayınında açıklamalarda bulundu. 6’lı masayla ilgili konuşan Davutoğlu, bir ihtilafın söz konusu olmadığını savundu.

“Bir Cumhurbaşkanı seçtiniz diyelim. O Cumhurbaşkanı ‘Sizin oyunuz düşüktü, ben bu kararı veriyorum’ derse…” sorusuna da yanıt veren Davutoğlu, “Bunu dediği anda kriz çıkar, Meclis desteğimizi çekeriz, ülke seçime gider.” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, konuşmasında şunları söyledi: “Elimizde çok kuvvetli iki mutabakat var. Hep şunu söyledik; birlikte yöneteceğiz dedik. Bu bir ilkesel pozisyon. Bu kadar tecrübeden sonra bizi anayasal zorluğa düşürecek metne imza atmayız. Asla vesayet altında çalışacak bir Cumhurbaşkanını işbaşına getirmeyiz. Güçlü cumhurbaşkanı olacak; ama şimdiki Cumhurbaşkanı anlayışıyla tek başına karar veremez. Biz yaklaşık birkaç toplantıda şu temel sorunla ilgilendik; acaba genel başkanlar cumhurbaşkanı yardımcısı olsun mu diye uzun istişareler yaptık. Genel başkanlar Cumhurbaşkanı yardımcısı olacaklar.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar