Cumartesi, Haziran 15, 2024
Ana SayfaGündemCumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası müjdeyi verdi! Borçlar siliniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası müjdeyi verdi! Borçlar siliniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası müjdeyi verdi! Borçlar siliniyor.


Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların ve şirketlerin vergi ve prim yükümlülükleri gibi kamu kurumlarına olan borçların cezalarının kaldırıldığını söyledi. Borçlara belirli oranda güncelleme ve taksitle ödeme imkanının getirildiğini belirten Erdoğan, “1 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bir araya gelen Kabine toplantısı, saat 15.15’te başladı. Yaklaşık 3 saat 30 dakika süren Kabine toplantısında borç yapılandırması, genel seçimlerin tarihi, terörle mücadele ve dış politikadaki gelişmeler ele alındı. Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

 

“KAMU KURUMLARINA OLAN BORÇLARIN CEZALARINI KALDIRIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan borç yapılandırmasıyla ilgili müjdeyi verdi. Kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların cezalarının silineceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

“2 BİN LİRAYI AŞMAYAN BORÇLARIN CEZALARINDAN VAZGEÇİYORUZ”

2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarından vazgeçildiğini belirten Erdoğan, “Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz. Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 21 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.” dedi.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar