Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGündemBÜYÜKŞEHİR’DEN ‘ENGELSİZ DÜŞLERE YOLCULUK’ SERGİSİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN ‘ENGELSİZ DÜŞLERE YOLCULUK’ SERGİSİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Daire Başkanlığı’na bağlı Engelli Koordinasyon Merkezi’nde yüzde 40 ve üzeri engel raporu olan bireylerin eğitmenleriyle yaptıkları ahşap boyama ve mozaik eserleri 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel hazırlanarak Medical Point Hastanesi’nde sergilendi.

BERK: BİZ ENGELLİ DEMİYORUZ, YETER Kİ ENGELLİLERE ENGEL OLMAYALIM

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Berk serginin açılışında yaptığı konuşmada engellilere engel olunmazsa neler yapabileceklerini bu sergide görmenin mümkün olduğunu belirterek, “Türkiye’de ilk defa engellilere proje kapsamında iş istihdam eden belediyelerden biri biziz. Bunlardan biri ‘Mutlu Kafe’, orada down sendromlu çocuklarımız çalışmakta. Glutensiz kafemizde de aynı şekilde çeşitli dallardan engelli kardeşlerimiz istihdam etmekte ve evlerine ekonomik olarak bir katkıda bulunmaktalar. Hem de kendilerini geliştirmek istiyorlar. Bunun dışında Türkiye’de ve Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü olan Engelsiz Yaşam Merkezimiz var. Buradan faydalanan birçok engelli kardeşlerimiz var. Bu yüzden özellikle merkezi görmeyen vatandaşlarımızın burayı ziyaret etmelerini isteriz” dedi.

 

ŞAHİN: HER YAŞAYAN BİREY, BİR ENGELLİ ADAYIDIR

 

Medical Point Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ekber Şahin ise yaptığı konuşmada, farkındalık yaratmak amacıyla yapılan bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını dile getirerek engelli bireylere, “Engelliler bizim için çok kıymetli ve özel bireyler. Şunu unutmamak gerekir, bir hekim olarak söylemek istiyorum ki, her yaşayan birey, bir engelli adayıdır. Biz buna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla sizlerin emek ve katkılarıyla oluşturduğu bu güzel sergiye ev sahipliği yapıp bu farkındalığa katkı sunmak istedik” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından sergi gezildi. Görme engelli çocukların ney ve saz eşliğinde söylediği şarkılar dinlendi.

Benzer Haberler

Öne Çıkan Başlıklar